1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
9

How many days are equal to 360 hours? Explain

Mathematics
2 answers:
Inga [223]3 years ago
7 0
Since one day is equal to 24 hours, we can divide 360 by 24 to find this.
This gives us 15 days.
Darina [25.2K]3 years ago
3 0
There is 24 hours in one day so there is 15 days in 360 hours. You can double check by doing 15 times 24.
You might be interested in
I don't really understand this Please help.
nekit [7.7K]

Answer:

The first one, third one, fourth one, and sixth one.

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Walmart closed at $72 per share on Tuesday with a net change of +.95. At what price did Walmart close on Monday?
fenix001 [56]

Answer:32

Step-by-step explanation: manage by hours of work and pay you’ll come to 32

7 0
3 years ago
The cost of coffee is determined by the type of coffee beans that are mixed together. The cost of a local mix of Arabica and Rob
Sati [7]
Substituting 1000 for A, we have 1200R+700,000=1,000,000.  Subtracting 700,000 from both sides, we have 1200R=300,000.  Dividing by 1200, we see that R=250.
7 0
3 years ago
in the question " Brianna is getting materials for a project. Her teacher gives her a container that has 0.15 L of liquid in it.
devlian [24]
0.15*0.4=0.06
you just multiply it
6 0
3 years ago
At the grocery store, you buy five cartons of eggs at $1.49 a carton and two gallons of orange juice at $3.06 a gallon. You give
Sloan [31]

Answer:

$6.43

Step-by-step explanation:

You start by multiplying $1.49 by 5 because you bought 5 cartons for $1.49, that would equal $7.45. Then, you multiply $3.06 by 2 because you bought 2 gallons, and you will get $6.12. Then you add both answers: $7.45 and $6.12. And you will get $13.57. Then, you hand him a $20, so $20 minus $13.57 equals $6.43! Please mark as brainliest! I worked hard! Plus hope this helps =)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which centers of a triangle can be located outside of the triangle?
    11·1 answer
  • The graph highlights two other points on the trend line. Use them to find another equation for the trend line shown for this sca
    11·1 answer
  • Question 18 of 112
    8·1 answer
  • I can’t figure out how to use the zeros in the polynomial. Please explain
    12·1 answer
  • Find the missing value using the given slope.<br> (-3,y) (9,-2); m=1/3
    6·1 answer
  • Lydia uses cup of milk, of a teaspoon of salt, 50 grams of cheese, and 4 eggs to 16 cook an omelet. How much milk, salt, and che
    13·1 answer
  • 4
    9·1 answer
  • Wolt<br>Nisha<br>IIamy<br>World ​
    5·2 answers
  • Please help it’s urgent
    8·1 answer
  • Help please fast!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!