What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p ound
2 answers:
Answer:
D. $8.50 per pound
Step-by-step explanation:
We are asked to find the unit rate. In other words, we want to find the price per pound. Let's divide the cost by the pounds.
unit rate= cost/pounds
It costs $42.50 for 5 pounds. Divide $42.50 by 5.
unit rate= $42.50/5 pounds
unit rate= $8.50 / pound
It costs $8.50 per pound and the correct answer is D.
Hey there! I'm happy to help!
We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.
42.5/5=8.5
Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.
Have a wonderful day! :D
You might be interested in
1/12 of a pound. you must use the reciprocal of 4, 1/4, then multiply. so 1/3*1/4= 1/12
Answer:
6+18=24+16=40 Top one 3+3=6+8=14
Step-by-step explanation:
Easy by adding
He grates 6/8 pounds of cheese in all.
For this problem, you just have to add the numerators and keep the denominators.
4/8 + 2/8 = 6/8.
Remember, if the denominator is the same, just add the numerator.
Answer:
where the choices?
Step-by-step explanation:
Represent as w=wally a=ashan so wally has 2 more marbles than ashan w=2+a together they have 88 w+a=88 since w=2+a, subsitute (2+a) for w in the w+a=88 equation 2+a+a=88 add like terms 2+2a=88 subtract 2 from both sides 2a=86 divide by 2 a=43 ashan has 43 marbles