1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
4 years ago
7

What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p

ound
Mathematics
2 answers:
Natalija [7]4 years ago
7 0

Answer:

D. $8.50 per pound

Step-by-step explanation:

We are asked to find the unit rate. In other words, we want to find the price per pound. Let's divide the cost by the pounds.

unit rate= cost/pounds

It costs $42.50 for 5 pounds. Divide $42.50 by 5.

unit rate= $42.50/5 pounds

unit rate= $8.50 / pound

It costs $8.50 per pound and the correct answer is D.

KengaRu [80]4 years ago
4 0

Hey there! I'm happy to help!

We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.

42.5/5=8.5

Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.

Have a wonderful day! :D

You might be interested in
A cupcake shop uses 1/3 pounds of cinnamon to make 4 batches. How much do they use per batch?
tiny-mole [99]
1/12 of a pound.
you must use the reciprocal of 4, 1/4, then multiply. so 1/3*1/4= 1/12
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi anyone can help me do this question?​
lakkis [162]

Answer:

6+18=24+16=40 Top one 3+3=6+8=14

Step-by-step explanation:

Easy by adding

5 0
3 years ago
Kyle grates 4/8 pound of cheese for enchiladas. He grates 2/8 pound of cheese for tacos. How much cheese does Kyle grate in all?
babymother [125]

He grates 6/8 pounds of cheese in all.

For this problem, you just have to add the numerators and keep the denominators.

4/8 + 2/8 = 6/8.

Remember, if the denominator is the same, just add the numerator.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Task 4 Task 다. Given: m​
Mariulka [41]

Answer:

where the choices?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Wally had two more marbled than ashan and together they have 88 marbles how many marbles does ashan have
labwork [276]
Represent as
w=wally
a=ashan
so wally has 2 more marbles than ashan
w=2+a

together they have 88
w+a=88

since w=2+a, subsitute (2+a) for w in the w+a=88 equation
2+a+a=88
add like terms
2+2a=88
subtract 2 from both sides
2a=86
divide by 2
a=43

ashan has 43 marbles
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I show and explain long division of the problem 79.75 divided by 2.75
    9·2 answers
  • A psychology class consists of 14 males and 36 females. if the professor selects name from the class list using random sampling,
    9·1 answer
  • Use the Pythagorean theorem to determine which of the following give the measures of the legs and hypotenuse of a right triangle
    11·1 answer
  • I've already done the first part of the question but i have to write it so others can be able to answer my second. i'd be gratef
    15·1 answer
  • Select the choice which shows all of the diagonals in this polygon and tells how many there are.
    7·2 answers
  • Write as a decimal plzzzzzz thanks
    7·1 answer
  • 2x &lt; 2<br> What is the value of x?
    14·1 answer
  • I need help ASAP! &lt;:
    13·2 answers
  • What is the solution to the system below? <br> y = 5x - 9<br> y = x + 3
    9·2 answers
  • what is the slope of the line that passes thought the points (4,-6) and (-2,3)? write your answer on simplest form.​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!