1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
7

What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p

ound
Mathematics
2 answers:
Natalija [7]3 years ago
7 0

Answer:

D. $8.50 per pound

Step-by-step explanation:

We are asked to find the unit rate. In other words, we want to find the price per pound. Let's divide the cost by the pounds.

unit rate= cost/pounds

It costs $42.50 for 5 pounds. Divide $42.50 by 5.

unit rate= $42.50/5 pounds

unit rate= $8.50 / pound

It costs $8.50 per pound and the correct answer is D.

KengaRu [80]3 years ago
4 0

Hey there! I'm happy to help!

We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.

42.5/5=8.5

Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.

Have a wonderful day! :D

You might be interested in
Which graph represents the function y=2x-4
Nana76 [90]

Answer:

Step-by-step explanation:

pls find below

hope this helps

8 0
3 years ago
6.
Lady_Fox [76]

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Use the F. O. L. D method while solving

4 0
3 years ago
Help me please please
Natalija [7]

Answer:

<A = 16.82 degrees

Step-by-step explanation:

Tan^-1 = opposite/adjacent

Tan^-1 (13/43) = 16.82 degrees

7 0
2 years ago
Not sure about this please help!!!
harina [27]

Answer:

i think its the last one

Step-by-step explanation:

as 15 - 3 is 12 and then the 7

hope this helps

i would appreciate it if u can heart and like my answer and maybe even give it 5 stars or brainliest pls i beg u thx !!! : )

8 0
3 years ago
Simplify -x(4x^2 − 6x + 1)
12345 [234]

Answer:

-4x^3+6x^2-x

Step-by-step explanation:

1. Distribute the X across the equation: -x(4x^2)=-4x^3\\

2.-x(-6x)=6x^2

3.-x(1)=-x

3.-4x^3+6x^2-x

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is this . My algebra teacher is terible
    10·2 answers
  • Use the Polygon tool to draw an image of the given polygon under a dilation with a scale factor of 13 and center of dilation at
    15·1 answer
  • A conical cup is 15 cm long. It has a radius of 4 cm. How many liters of water will the cup hold? 1 liter = 1000 cm3.
    9·1 answer
  • 10x-7-4x=41 <br> Please solve for x and show your work
    5·1 answer
  • What is 65grams:2grams to its simplest form​
    12·1 answer
  • Simplify (3^-2)^4<br><br>A: 3^8<br>B: 1/3^2<br>C: 1/3^8<br>D: 3^2​
    14·1 answer
  • A city garden club is planting a square garden. They drive pegs into the ground at each corner and tie strings between each pair
    10·1 answer
  • 2. Which of the following represent the value n, if the
    13·1 answer
  • Ill casapp some 5 if they get this right and show work.
    15·1 answer
  • Need help !! Slove for c
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!