1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
2 years ago
6

3) On a map, Shanti's house is located at (-5,6), the

Mathematics
1 answer:
givi [52]2 years ago
5 0

Answer:

10 units and 2 units is our answer

You might be interested in
Michela’s skateboard ramp is at an incline of 40°. When she attempts a trick on the ramp, she finds that it is too steep. She ad
marissa [1.9K]

Answer:

22.7604763 degrees

Step-by-step explanation:

Note that the answer is NOT 20 degrees.

She adjusted the ramp to half the original <em>incline</em>

Therefore we have tan 40 = x = 0.839099631.

We want an incline of y degrees where tan y = x/2 = 0.839099631/2 = 0.419549815

Taking the arctan of both sides, we get

y = arctan(0.419549815) = 22.7604763 degrees

8 0
2 years ago
Write the decimal 1.822 as a fraction. Do not write in lowest terms.
Degger [83]
Answer to your problem is:

1 411/500

I believe XD.
5 0
3 years ago
Two stores sell the same refrigerator for the same original price. Store A advertises that the refrigerator is on sale for 15% o
andrew-mc [135]
I'm not sure about the answer, but this is how I would do it, since 15% and $150 are the same based on the question. do let me know if it's right! :)

3 0
3 years ago
For the data set below identify the range of the data
tankabanditka [31]

Answer:

29

Step-by-step explanation:

Range is largest number subtracted with the smallest number. So it will be

63 - 34 which will give you 29

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the most important piece of information to consider when comparing prices?
nataly862011 [7]

<em>Answer: A) The average price of the two items you are comparing.</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Because...</em>

<em>When a person goes to a store they look at a item and then compare prices. So for every person price is the important thing that you are comparing. It also depends on your income as well.  So choice A and C is almost the same. </em>

<em>Therefor, the correct answer would be A. </em>

<em>* Hopefully this helps:) Mark me the brainliest:)!!!</em>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 38 = y/2. <br> What equals y?
    13·2 answers
  • Given: A(12,9), B(-2,-5) Find: M​
    9·2 answers
  • I don't understand this please help i think its A but i don't know
    8·2 answers
  • Thirty subtracted from four times a number is greater than the opposite of 10
    10·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • What is b when sy = 25.3, sx = 45.7, and r = 0.98?
    8·1 answer
  • Please help with this AP Calculus question !
    6·1 answer
  • ................,..........​
    12·1 answer
  • What is 87 x (495 - 475) + 1084 - 864
    5·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!