Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
- $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
It depends on what way the figure is translated, but it's possible it could be a dilations, reflection, rotation, etc.
81 to the 4th root is 3 and 3 cubed is 27.
Hi there!
If Andrea bought 12 bagels and 2/3 were multigrain we can determine what the total amount of bagels that are multigrain by finding a common denominator. We can do this by multiplying 2/3 * 4 which gets us the common denominator we need.
2/3 * 4 <--- Equation
8/12 <--- Simplified from step 1.
Therefore 8 out of the 12 bagels Andrea bought were multigrain!
Answer:
Step-by-step explanation:
4x
And in distributive property it would be
3x-2x+3