1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
12

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Mathematics
2 answers:
liq [111]3 years ago
8 0

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Andreas93 [3]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

You might be interested in
In a appropriate environment, guppies reproduce at an astounding rate. A population of reproducing guppies quadruples every mont
Marianna [84]
If the guppies multiply by four in six months then that 4 raised to the power of six. Then multiply it with the starting number of guppies which is 6Formula=4^6 (6)4096 x 6= 24576
So, there are 24, 576 guppies in six months. The answer is A.
3 0
3 years ago
Hayley is considering two gym membership plans. The plans are detailed here.
Novosadov [1.4K]

Option 2: y = 3x+50 is the right answer

Step-by-step explanation:

We have to convert the details given in Plan one to an equation

Let x be the number of visits to the gym

and y be the total cost for plan one

So,

As each visit costs $3, x number of visits will cost 3x

One time fee is $50

So the equation can be written as:

y = 3x+50

Hence

Option 2: y = 3x+50 is the right answer

Keywords: Slope equations of lines

Learn more about slope at:

  • brainly.com/question/6275033
  • brainly.com/question/6436086

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
your new cell phone plan charges $50 per month for 400 minutes of talk time. the plan charges $0.10 for each additional minute y
tatiyna
 55 dollars would be the answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Mean,Mode and range of the set below?:
Zepler [3.9K]

Answer:

Set of numbers: 5, 6, 8, 10, 11, 15, 17, 25, 29, 29, 41, 50, 51, 52, 52, 54, 56, 57, 57

Mean: 32.89

Median: 29

Mode: 29, 52, 57

Range: 52

Step-by-step explanation:

The numbers are already ordered for us, so to find the mean, we need to add the numbers and divide the sum by the number of numbers. This gives us about 32.89.

The median is the middle number in the set, so right in the middle of the set is  29.

The range is the biggest number minus the smallest number, which would be 57-5 = 52.

Mode is the value or values in the data set that occur most frequently, which would be 29, 52, and 57, because they all occur the same number of times.

Happy learning and sorry for the late answer!

--Applepi101

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
VERY EASY, WILL GIVE 50 POINTS FOR CORRECT ANSWER ASAP AND WILL GIVE BRAINLIEST.
ollegr [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer this question now
    7·1 answer
  • Guys i need help on this one plizz help me outt
    12·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeeeeeee
    11·1 answer
  • Roderik dilated line m through a point not on the line. Which is the best description of the new image he created?
    9·1 answer
  • 9(g+3) use the distributive property to multiply
    12·2 answers
  • Help me out, please. Getting really lost on this!!
    13·1 answer
  • What is in between 2.5 and 3?
    12·2 answers
  • Given: BD bisects AC and ∠CBE≅∠ADE.
    5·2 answers
  • HELP HE:LP HELPPPPPPPPPPp
    13·2 answers
  • Perform the indicated operation and simplify your answer.<br><br> 7/20+(-1/10)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!