1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
11

Jessica had $115 to spend on 9 books. After buying them, she had 16 dollars. How much did each book cost

Mathematics
1 answer:
bazaltina [42]3 years ago
8 0

Answer:

$11.00

Step-by-step explanation:

$115.00 - $16.00= $99.00 /9= $11.00

You might be interested in
Please HURRY ASAP answer all and I will give you brainliest !!!
Molodets [167]

Answer:

A i think

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
NEED HELP FAST!!! Find the percent of increase from 260 to 430. Round to the nearest tenth of a percent if necessary.
a_sh-v [17]

You started out with 260, and increased to 430.
The amount you increased was (430 - 260) = 170

170 is  (170/260) = <em>65.4%</em> of what you started with.

============================

Another way:

The new amount is  (430/260) of the old amount.

 430 / 260 = 1.654 = 165.4%

The original amount was  260.
You started with  100%  of it.
You ended up with  165.4%  of it.
That's an increase of  65.4% .

5 0
2 years ago
Jamal stands on a dock 1.5 meters above the surface of the water. A trout swims 4.8 meters below Jamal. What is the vertical dis
baherus [9]

Answer:

The correct answer is 4.8 meters.

Step-by-step explanation:

Jamal stands on a dock 1.5 meters above the surface of the water.

A trout swims 4.8 meters below Jamal.

The trout must be swimming below the surface of water.

Therefore the distance below the surface of water where the trout is swimming is 4.8 - 1.5 = 3.5 meters.

But the vertical distance between Jamal and the trout is 4.8 meters only.

5 0
3 years ago
What is 320.4 as a fraction over five
Ray Of Light [21]

Answer:

320 2/5..............

4 0
3 years ago
What is 24xe if that's even a question i don't know if you know fell free to answer
Mkey [24]
I don’t really understand the question
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you determine the area of a circle? Could you give an example please?
    15·2 answers
  • Is y = 3x² + 2 a function or not?
    5·2 answers
  • 2. The equation h(t)=−16t2+19t+110 gives the height of a rock, in feet, t seconds after it is thrown from a cliff.
    9·1 answer
  • 2y+2=4x-6 in slope intercept form
    9·1 answer
  • Whats 15,677 and 30,944 and 87,142 and 62,763 round to the nearest ten thousands
    11·1 answer
  • A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the ca
    8·1 answer
  • Help its said 20 words also so yeah
    15·2 answers
  • A bag of vegetables contains 6 cups, and each serving is 1/2 a cup. How many servings are in a bag
    8·2 answers
  • I need help with this
    7·2 answers
  • What is the sum of the interiorangle measures of a polygonthat has 7 sides?Sum = [?]°Hint: Sum = (n-29180Enter
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!