1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
12

You need 3 sticks of butter for every 24 cookies you bake. How many sticks of butter for 5 cookies

Mathematics
2 answers:
tigry1 [53]3 years ago
5 0

Answer:

5:40

Step-by-step explanation:

24 / 3 = 8

x / 5 = 8

x = 5 * 8

x = 40

xxTIMURxx [149]3 years ago
4 0

Answer:

you will need 5/8 sticks  of butter for 5 cookies

Step-by-step explanation:

<u><em>You need 3 sticks of butter for every 24 cookies you bake. How many sticks of butter for 5 cookies</em></u>

<u><em /></u>

To solve this, you simply need to use proportion;

3 sticks = 24 cookies

 x          = 5 cookies

cross multiply

24 × x  = 3 × 5

24x = 15

Divide both-side of the equation  by 24 in order to get the value of x.

24x/24  = 15/24

( on the left-hand side of the equation, 24  at the numerator will cancel-out the 24 at the denominator  and we will be left with just x, while on the right- hand-side of the equation, 15 will be divided by 24)

x = 15/24

(3 can divide both 15 and 24, so we will reduce 15 and 24 to its lowest term by dividing the two numbers by three).

x =  5/8

Therefore, 5/8 stick of butter is needed for 5 cookies

You might be interested in
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST
mylen [45]

Answer:

8 x 13 = 104 yd^2

Step-by-step explanation:

To find the area of a rectangle we use the basic formula:

L x W

In this case 13 is your width and 8 is your length, multiply the two given lengths to get your area which is 104.

7 0
3 years ago
Determine if the set of ordered pairs is a relation or a function.
Inga [223]

to be a function, each input can have only one output.  For these points, each x has only one y, so it it a function.  A relation, just describes x to y, so it is both

3 0
3 years ago
Alma bought 6 gallons of gasoline for $19.14. What was the unit price of this gasoline?
Mnenie [13.5K]

Answer:

3.19

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
7th grade math answer ASAP. answer all 6 questions and if you get all of them right i will give brainliest and thx and 5 star.
Hitman42 [59]
Question 1: 5/8=0.625=62.5% 13/22=about 0.59(repeats 09)=9%
22/30=about 0.73(repeats 3)=73% 12/25=0.45=45%
Store 3 had the greatest percentage of smart phones.
Question 2: 0.775/7.75%=0.775/0.0775=10
For mobile phone 3, it uses o.775 hour of battery life if 7.75% of battery is used.
6 0
3 years ago
Solving a Real-World Problem
lisov135 [29]

Answer:

C would be your answer as the formula for the volume of a cone is pi*r²*h/3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In which group of statements is the conclusion not justified by the previous pair of statements?
    9·1 answer
  • How do I solve -2x +6-(-5) +5x
    15·1 answer
  • Which of the following ordered pairs represents a solution to the linear inequality y&gt;2x-3?
    11·1 answer
  • It costs 11$ for 15 granola bars.
    12·1 answer
  • Dutchess County, New York, has been experiencing a mean of 35.4 motor vehicle deaths each year. If D = the number of vehicle dea
    11·1 answer
  • I could use help with anything idc
    12·2 answers
  • A camp counselor has $53.27 in a bank account and earns an additional $452.68 over summer vacation. The camp counselor spends $1
    11·1 answer
  • Which survey question is unbiased?
    6·1 answer
  • A rectangular bedroom is 2 ft longer than it is wide. Its area is 99 ft^2. What is the width of the room?
    8·1 answer
  • Urgent!! what is the perimeter of this figure?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!