Step-by-step explanation:
<em>I</em><em> </em><em>a</em><em>m</em><em> </em><em>r</em><em>e</em><em>a</em><em>l</em><em>l</em><em>y</em><em> </em><em>v</em><em>e</em><em>r</em><em>y</em><em> </em><em>s</em><em>o</em><em>r</em><em>r</em><em>y</em><em> </em><em>a</em><em>b</em><em>o</em><em>u</em><em>t</em><em> </em><em>t</em><em>h</em><em>i</em><em>s</em><em> </em><em>b</em><em>e</em><em>c</em><em>a</em><em>u</em><em>s</em><em>e</em><em> </em><em>I</em><em> </em><em>c</em><em>a</em><em>n</em><em>'</em><em>t</em><em> </em><em>a</em><em>n</em><em>s</em><em>w</em><em>e</em><em>r</em><em> </em><em>o</em><em>f</em><em> </em><em>t</em><em>h</em><em>i</em><em>s</em><em> </em><em>q</em><em>u</em><em>e</em><em>s</em><em>t</em><em>i</em><em>o</em><em>n</em><em> </em><em>b</em><em>e</em><em>c</em><em>a</em><em>u</em><em>s</em><em>e</em><em> </em><em>I</em><em> </em><em>c</em><em>a</em><em>n</em><em>'</em><em>t</em><em> </em><em>u</em><em>n</em><em>d</em><em>e</em><em>r</em><em>s</em><em>t</em><em>a</em><em>n</em><em>d</em><em> </em><em>I</em><em> </em><em>a</em><em>m</em><em> </em><em>s</em><em>o</em><em>o</em><em>o</em><em>o</em><em>o</em><em> </em><em>s</em><em>o</em><em>r</em><em>r</em><em>y</em>
Commutative law: a+b=b+a thats it...
So 9+7 can also be written as 7+9=16
5 pounds= 80 ounces
total cost= ($0.44×1)+($0.20×79)=$16.24
Answer:
10 blocks.
Step-by-step explanation:
Find the unit rate.

Therefore, 10 blocks weigh 70 ounces.
Answer:
The answer to your question is 3
Step-by-step explanation:
Expression
3⁴ + 9² / 3³ - 9²
1.- Do the division
3⁴ + (9² / 3³) - 9²
Use law of exponents
3⁴ + (3⁴ / 3³) - 9²
3⁴ + 3⁴⁻³ - 9²
Simplify
3⁴ + 3 - 9²
2.- Convert 9² to base 3
3⁴ + 3 - 3⁴
3.- Simplify (associative property)
( 3⁴ - 3⁴ ) + 3
4.- Result
3