You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
The intensity of the first earthquake is 6.31 times the second one
Step-by-step explanation:
The given formulae is M=log(
)
Here for both the earthquakes the value of S is same.
Let the Intensity of the first earthquake be I1 and the second be I2.
Given M1=7.5
M2=6.7
Now M1=log(
)------1
M2=log(
)-----2
Now subtract 1 and 2 we get
M1-M2=log(
)
I1/I2=
I1=I2(
I1=I2*6.31
Line p and q are not parallel, because the two given alternate interior angles are not congruent. (It’s B)
The given triangle has two sides marked equal and hence is an isosceles triangle.In isosceles triangle base angles are equal <A=<B=50.
Sum of angles in any triangle is 180 degrees.
<A+<B+<C=180°
50+50+5y+10=180
Adding like terms :
110+5y=180
Subtracting 110 on both sides:
5y=70
Dividing both sides by 5:
y=14.
Answer:
66
Step-by-step explanation:
5=10% of 50
1/10 of the kids have blue eyes
660/10=66
Therefore 66 students at Chad's school have blue eyes.