1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
disa [49]
3 years ago
5

Consider the polynomial 16x2 – 1.

Mathematics
2 answers:
Phoenix [80]3 years ago
7 0
This is the difference of two squares.  If can be simplicied to this

(4x+1)(4x-1)
marin [14]3 years ago
7 0
16x^2-1=0
16x^2=1
x^2=1/16
x=1/4
You might be interested in
What is the solution of y= x squared - 10x + 16
PolarNik [594]

Answer:

The factor out of -10x + 16 is

-2(5x - 8)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Evaluate (2-3) (4) - 9 -3.<br> -7<br> I<br> 11<br> 4
Delicious77 [7]

Answer:

-16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which graph best represents a functionwith zeros of -3, 0, and 2?
torisob [31]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which is true of the infinite solutions of the inequality x &lt; 0
k0ka [10]

Answer:

The solutions will contain an infinite amount of negative numbers.

5 0
3 years ago
Please answer this question!! (Language)
stepan [7]
It is true, the predicate is the action part of a sentence. So the object or noun would be separated by a verb.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How to solve for B in this equation: A= 3B + 7C
    6·1 answer
  • Help 19 points 4th grade math
    11·2 answers
  • Can you help me with this please
    11·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1?
    14·2 answers
  • Which is equal to 3^3 • 3^5? a. 3^−2 b. 3^2 c. 3^8 d. 3^15
    6·1 answer
  • Use the distributive property to find the product of 4 2/5 x 10
    14·2 answers
  • Help needed ASAP will give BRAINLIEST
    7·2 answers
  • Maverick wants to rent some office space for 5 years. The lease states that the
    15·1 answer
  • A company orders 16 boxed lunches from a deli for $138.40. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of e
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!