Answer:
x=136
Step-by-step explanation:
To find the measure of the sum of the interior angles use the formula (n-2) times 180 where n is the number of sides.
A quadrilateral has 4 sides. (4-2) times 180. 2 times 180=360
The sum of the interior angles of a quadrilateral is 360.
x+47+95+82=360
x+ 224 = 360
x= 136
Answer A would the one that's false
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25