1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
3 years ago
6

At Blooming Gardens nursery, they are currently running the following promotion: Buy three trees of the same kind at the regular

price and get the fourth at 80% off. Jocelyn is needing some trees for her backyard and decided to buy four red oak trees using the promotion. The regular price for a red oak tree is $390.00. Based on a tax rate of 8.25%, Jocelyn ended up saving $___ by using the promotion.
Mathematics
2 answers:
Sladkaya [172]3 years ago
8 0

Answer:

$337.74

Step-by-step explanation:

Jocelyn wants to buy 4 red oak trees using the promotion buy 3 and get the fourth at 80% off.

The regular price for a red oak tree = $390.00

Tax rate = 8.25%

The price of an oak tree with taxes = 390 +(8.25% × 390)

                                                           = 390 + (0.0825 × 390)

                                                           = 390 + 32.175 = $422.175

Jocelyn paid 20% of the price of fourth tree and she saved 80% of the amount =

80% of 422.175

= 0.80 × 422.175

= $337.74

Jocelyn ended up saving $337.74 by using the promotion.

Zolol [24]3 years ago
7 0
337.74 I hope this helps got it from study island lol
You might be interested in
Multiply 2.19 × 43.7 = ____
makkiz [27]
Hello your correct answer would be 95.703 
Have a great day if it is incorrect tell me in the comments 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Did I get the right answer ?
Tems11 [23]

Answer:

si

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 64 pretzels in a 16 ounce bag of chocolate covered pretzels.
FromTheMoon [43]
16:64
5:x (Cross Multiply)
16x = 64*5
16x = 320 (Then Divide both sides by 16 to isolate x)
x= 20
5 0
3 years ago
Solve<br>4(2x - 3) = 6x + 2​
vaieri [72.5K]

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾  

4(2x - 3) = 6x + 2

Expand it:

8x - 12 = 6x + 2

+ 12 to both sides

8x = 6x + 14

- 6x from both sides

2x = 14

Divide both sides by  2:

x = 7

Have A Nice Day ❤    

Stay Brainly! ヅ    

- Ally ✧    

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

4 0
2 years ago
How do i find out a
drek231 [11]

Answer:

it must be

\frac{c}{8\pi \: b}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A line passes through (4, 5) and (8, 9). Which equation best represents the line?
    10·2 answers
  • The formula Upper A equals 23.1 e Superscript 0.0152 tA=23.1e0.0152t models the population of a US​ state, A, in​ millions, t ye
    12·1 answer
  • You drive from your home to a vacation resort 420 miles away. You return on the same highway. The average velocity on the return
    12·1 answer
  • Math help please.. thank you !! :) construct an angle
    11·1 answer
  • Find the volume of a regular hexagonal prism with the height of 22 apothem of 16 and a side length of 8
    7·1 answer
  • I will mark you as most Brillance if you help me get this right!
    11·1 answer
  • A TV has an original price of $499. If the price decreases by 10%, what is the new cost?
    8·2 answers
  • BERE
    8·2 answers
  • Question
    8·1 answer
  • Solve for q.mn + q = pq = p - mnq = p (mn )q = p + mn
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!