1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
3 years ago
11

HELPPPP PLEASE!!!! Don't understand

Mathematics
2 answers:
iragen [17]3 years ago
7 0

Answer: 20% is your answer


Step-by-step explanation:

180-150=30

30 divided by 150 = .2 which is 20%

laiz [17]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is B. 20%

It helps to use properties of multiplication and division.

Also, you can think of 20% as \frac{20}{100}

Hope this helps


You might be interested in
X 52° 46° Find the unknown angle measure​
Igoryamba

Answer:

82 degrees

Step-by-step explanation:

It should all equal 180 so 52+46=98 and 180-98 is 82

4 0
3 years ago
Roger made 8 1/2 quarts of hot chocolate. Each mug holds 1/2 of a quart. How many mugs will Roger be able to fill?
blondinia [14]
Number of mugs = 8.5/0.5=17
7 0
3 years ago
Find the value of x to the nearest tenth.<br> 9.0<br> 8.6<br> 26.3<br> 5.7
Ket [755]

Answer: x = 9.0

Step-by-step explanation:

From the given right angle triangle,

the hypotenuse of the right angle triangle is x

With m∠39 as the reference angle,

the adjacent side of the right angle triangle is 7

The unknown side represents the opposite side of the right angle triangle.

To determine x, we would apply

the cosine trigonometric ratio which is expressed as

Cos θ = adjacent side/hypotenuse. Therefore,

Cos 39 = 7/x

x = 7/cos 39 = 7/0.777

x = 9.0 to the nearest tenth

5 0
3 years ago
F(x) = 5x – 20 find f(6), f(10), and f(20)
damaskus [11]

Answer:

f(6) = 10, f(10) = 30, f(20) = 80

Step-by-step explanation:

Plug in the values into the equation and compute. 5*6 - 20 = 10, 5*10 - 20 = 30, 5*20 - 20 = 80.

8 0
3 years ago
The cost of maintaining car A is $300 per year plus $.014 per mile driven. The cost of maintaining car B is $200 per year plus $
mylen [45]

When cost is equal

\begin{gathered} 300+0.14x=200+0.025x \\ 300-200=0.25x-0.014x \\ 100=0.011x \\ x=\frac{100}{0.011} \\ x=9090.90909091 \\ x=9090.91 \end{gathered}

7 0
9 months ago
Other questions:
  • A department store sells a pair of shoes with an 87% markup. If the store bought the pair of shoes for $55.25, what is the selli
    14·1 answer
  • What is 78% of 40?? please help me
    6·2 answers
  • How do you convert 3/1/4 to fractional notation
    14·1 answer
  • What 2 things are recommended in order for you to have a neat graph
    7·1 answer
  • On a coordinate plane, a rectangle has points K prime (1, 3), L prime (2, 3), M prime (2, negative 3), N prime (1, negative 3).
    12·2 answers
  • An earthquake was felt throughout a circular area of 1,808.64 square miles. What was the radius of the circular area?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEE!!!!!
    15·1 answer
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
  • Darel went to the mall and spent $41. He bought several t-shirts that ach cost
    5·1 answer
  • In​ basketball, some baskets are worth two points. Others are worth three points. In one​ game, the ratio of​ three-point basket
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!