Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000
Variable manufacturing overhead cost per machine hour $4.50
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (658,000/157,000) + 4.5
Estimated manufacturing overhead rate= $8.69 per machine hour
Job 400:
Direct materials= $350
Direct labor cost= $240
Machine-hours used= 31
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 8.69*31= $269.39
Job 400:
Units= 50
First, we need to calculate the total cost:
Total cost= 350 + 240 + 269.39
Total cost= $859.39
Unitary cost= 859.39/50= $17.188 per unit
Answer:
lower employee turnover
Explanation:
Employee turnover represents the number or proportion of employees leaving a company and being replaced by new ones. Evaluating employee turnover can be useful for executives who want to look into the considerations for turnover or measure the cost-to-recruit for budget considerations.
As in the given case, google is making their employees fell more valuable and involved, its employees will feel more satisfied with the jobs and will not easily leave the company. Thus, the employee turnover in google will be lower.
<span>The owners of a corporation don't have to work together to make all of the business decisions.
</span>An advantage of corporations enjoy over partnerships is that the owners of a corporation don't have to work together to make all of the business decisions, while this is true for partnership. Partnership<span> generally has more money to invest in starting or expanding a business.</span>
The accounting entries for Rippen Corporation is recorded as follows:
December 3,
DR Accounts Receivable (Burnen Corp.) $480,000
CR Sales $480,000
DR Cost of Goods Sold $320,000
CR Inventory $320,000
December 8,
DR Sales Return $30,000
CR Accounts Receivable $30,000
DR Inventory $20,000
CR Cost of Goods Sold $20,000
December 12,
DR Cash $441,000
DR Credit Discount $9,000
CR Accounts Receivable $450,000
<h3>What is Journal Entry?</h3>
A journal entry is recorded for the transactions of a company in the relevant period, the entry that is recorded is also known as the double entry. These journal entries are then used to prepare T-Accounts, an then trial balance is made and ultimately income statement and balance sheet are made.
The transaction includes a discount of 2% as credit discount for the payment being made within 10 days.
Learn more about Journal Entries at brainly.com/question/27076717
#SPJ1
Answer:
d. The maintenance costs associated with the napkin folding machine.
Explanation:
The cost that required one or more processors to produced a final product is known as joint cost
Here in the given question, the maintenance cost is not considered to be a joint cost as this cost are associated with the paper napkins
Also, the pulping, screening, rolling, etc are considered to be joint cost
Hence, the correct option is d.