1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
2 years ago
9

Perform the operation. Give the answer in a + bi form. ( 2 − 6i )( 3 + i )

Mathematics
1 answer:
Mrac [35]2 years ago
8 0
(2-6i)(3+i)
=2(3+i)-6i(3+i)
=6+2i-18i+6
=12-16i

Note i*i=-1

You might be interested in
A house has increased in value by 37% since it was purchased. If the original value was $720, 000, what is the value after the i
STALIN [3.7K]

Answer:$986,4000



Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Ben played at a friends house for 2 hours and 35 minutes.Later he played at a park.He played for a total of 3 hours 52 minutes t
rjkz [21]
1hour and 17 minutes
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two students wanted to race 100 yards across a football field. How many feet will they run? (
Molodets [167]

Answer:

300 feet

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Hey hun can any of y'all help me?
11111nata11111 [884]
\bf \cfrac{5}{\frac{1}{6}+\frac{1}{x+1}}\qquad \cfrac{}{\impliedby LCD\textit{ will be 6(x+1)}}\implies \cfrac{5}{\frac{1(x+1)+1(6)}{6(x+1)}}
\\\\\\
\cfrac{5}{\frac{x+1+6}{6(x+1)}}\implies \cfrac{\frac{5}{1}}{\frac{x+7}{6(x+1)}}\implies \cfrac{5}{1}\cdot \cfrac{6(x+1)}{x+7}\implies \cfrac{30(x+1)}{x+7}

and you can expand the numerator if you wish, it won't be simplified further though.
6 0
3 years ago
$899 computer; 20% discount
vodomira [7]

Answer:

it knocks off $179.80 or the final cost which is $719.20.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Determine if the given side lengths could be used to form a unique triangle, many different triangles, or no triangles. explain
    5·1 answer
  • Which of the following explains the relationship between angles a and b? Lines JK and JM intersect at point J, creating four ang
    9·1 answer
  • Every week (w) Sandra will save $10. Which algebraic expression could Sandra use to calculate how much money she has saved after
    13·1 answer
  • . 4/18 times 2/92. 1/9 times 3/63. 12/14 times 1/84.1/7 times 5/65. 17/20 times 1/61. 4 1/4 times 3 1/22. 3 5/6 times 4 1/23. 2
    13·1 answer
  • The end points of line segment ab are a(3, -12) and b(6, k) what is the value of k if the slope of a line segment is -2? show yo
    15·1 answer
  • Please help 5 stars if ya answer
    5·2 answers
  • HELP ME Write and solve a proportion to find y.
    15·1 answer
  • Sammy makes $2362/month as a baseball coach. He is making a budget, and has made the following chart in order to
    12·2 answers
  • 5/9 rounded to the nearest thousand​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!