1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
5

Use the formula d = ( r − c ) t to find c if d = 6 , r = 4 , and t = 2 . c=

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]3 years ago
7 0

First, we are going to want to plug in the values we are given. In this case, we will end up with the equation:

6 = (4 - c) 2


From here, we can solve the equation to find c:

6 = 2(4 - c)

  • Apply the commutative property to rearrange the terms on the right-side of the equation to make the distributive property more apparent

6 = 8 -2c

  • Apply the distributive property

-2 = -2c

  • Subtract 8 from both sides of the equation

1 = c

  • Divide both sides of the equation by -2

We have found that c = 1.

You might be interested in
8. If3:8=c:56, the value of c will be
adelina 88 [10]

The scale for the second values is 56/8 = 7

C = 3 x 7 = 21

C= 21

6 0
3 years ago
I'd really appreciate it if anyone helped! :) Giving Brainliest!
Anna11 [10]

the first three are irrational


5 0
2 years ago
plzzzzzzzzzzzz answer this so you can get almost 45 points and brainliest 0_____-15 compare these integers
Schach [20]
0 is greater than -15
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One pencil is 20 mm long and a second pencil is 4.2 cm long. How long would the total length of the pencils be in cm? (1 cm = 10
lubasha [3.4K]

Answer:

6.2 cm

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Elimination process <br><br> 7a-3b = 26<br> a + 2b =11
VMariaS [17]

Answer:(a=5,b=3)

7a-3b = 26--------(1)

a + 2b =11---------(2)

on mutlplying by7 in eq 2

= 7a+14b=77-------(3)

from eq(1) and (3) (on substracting)

7a+14b=77

7a-3b=26

________

=-17b=51

b=51/17

b=3

on putting value of b in eq 1

7a-3b = 26

=7a-9=26

7a=35

a=5

Step-by-step explanation:

hope it helps

mark me brainliest

5 0
3 years ago
Other questions:
  • ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?
    6·2 answers
  • Thomas buys a case of water. A case contains 36 bottles of water and costs $4.69. Thomas will sell each bottle of water for $0.7
    13·1 answer
  • Help me answer these questions please
    8·1 answer
  • What rules change the input numbers to output numbers
    14·2 answers
  • Kevin claims he can draw a trapezoid with three right angles. Is this possible? Explain.
    6·2 answers
  • Simplify the expression -5+i/2i Can someone please explain this to me!
    15·1 answer
  • What is the slope of the line with endpoints at (-3, 6) and (5.-6)?
    8·1 answer
  • Identify the common difference of the sequence: –8, –1, 6, 13
    13·2 answers
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • CosA_1+sin1 + 1+sinA_cosA=2secA​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!