1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
3 years ago
6

How do I sole this problem step by step 1/2y - 9 = -6

Mathematics
2 answers:
julsineya [31]3 years ago
8 0
1/2 y= 9-6
1/2y= 3
Y= 6
elena55 [62]3 years ago
3 0

Answer:Learn

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Y=|x+2|-1<br><br> Y&lt;0<br><br> Please help ASAP!
Montano1993 [528]

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

x+2-1=0

-1+2=1

1-1=0

y=0

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tree that grows 3 feet every 5 years is growing at a rate of ___ feet per year.
Anni [7]
Answer: 0.6

Reason: 3 divide by 5 is 0.6
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hector invests $20,000 at age 21. He hopes the investment will be worth $200,000 when he turns 40. If the interest compounds con
KiRa [710]

Answer:

12.12%

Step-by-step explanation:

We have that the formula is given by:

A = p * e ^ (r * t)

From here, we know that A = 200000; p = 20000 and the time we can calculate 40 - 21 = 19

if we replace we have:

200000 = 20000 * e ^ (19 * r)

we must calculate r:

e ^ (19 * r) = 200000/20000

e ^ (19 * r) = 10

19 * r = ln 10

r = ln 10/19

r = 0.1212

In other words, the rate of growth is 12.12%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
After increase by 30 % it becomes $520?
Art [367]
I believe it is 364.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have $10,000 to deposit in a savings account that earns simple interest at a rate of 4.5% per year. how much interest will b
postnew [5]
0.045×10,000×2 =900..............
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which inequality represents the values of x that would allow Pattie's Produce to have a daily revenue of at least $255 from sell
    10·1 answer
  • If
    9·1 answer
  • What t chart matches the equation y=x^2-2
    7·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • Rewrite without rational exponents, and simplify, if possible   (x²y²)1/7    
    5·1 answer
  • the blue mountain high school drama club is selling tickets to their spring musical. adult tickets are $4 an student tickets are
    14·1 answer
  • QUESTION 8 of 10: You have a gross lease of $1,000 per month. Taxes and maintenance total $500 per month. What is your total ren
    12·1 answer
  • 3 x 5 x 2 uygnkuhgkhgiyhbkhbkgy
    12·2 answers
  • -4x=-2 <br>please help me​
    5·1 answer
  • Ali takes a full-time position as a makeup artist in Atlanta. Her starting salary is $29,000. Her taxes are 28%. What is her net
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!