1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
3 years ago
13

What is 12 and 3/4 as a decimal

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
3 0
12 and 3/4 as a decimal is 12.75 because you divide 3 by 4 to get. 75 and 12 is your whole number to the left of the decimal.
You might be interested in
If x- 3/4 =2 1/9 what does the x equals?
Romashka-Z-Leto [24]
3/4+-2 1/9=your ****ing answer
4 0
3 years ago
Lars deposited $50 into a savings account for which interest is compounded quarterly. According to the rule of 72, what interest
Ivanshal [37]

Answer: C 2.5%


Step-by-step explanation:

The "Rule of 72" is a easy way to calculate how much time an investment will take to double with a given fixed annual rate of interest.

Just we have to divide 72 by the annual rate of return(r), we can get a rough estimate of how many years it will take to double the initial investment .

Now, in given problem: Let 'r' be the rate of interest

Time to double the amount=29 years

Thus by rule 72 ,

\frac{72}{r}=29\\\Rightarrow\ r=\frac{72}{29}=2.4827\%\approx2.5\%

Therefore, C is the right option.


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Radius and diameter ​
Galina-37 [17]

Answer:

diameter = 13 cm

radius =13/2=6.5cm

4 0
3 years ago
Which is the best approximation for <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B90%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt{90}" alt="\
Aleonysh [2.5K]

Answer:

A9.5

Step-by-step explanation:

I used a calculator......hope it helped:)))))))))))

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!<br><br>Which of the following functions is graphed below?!?
    12·2 answers
  • Help me Please I need it !
    8·2 answers
  • What number produces an irrational number when multiplied by 1/3
    13·1 answer
  • Round to the nearest hundred 1/4=14h+5​
    12·1 answer
  • What is 2 and 1/2 divided into 3/4
    6·2 answers
  • At maturity, using the U.S. Rule, the interest calculated from the last partial payment is
    5·1 answer
  • How much will you need to save to purchase a $100 item in a state with a 6.5% tax rate?
    12·2 answers
  • 1. Name the property the equation illustrates.
    14·1 answer
  • Which of the following is a statistical question? A. How many girls named Jennifer are there in the class? B. What is the age of
    8·2 answers
  • Joseph’s monthly rental fees are $900 a month, monthly heating costs of $75, credit card payments of $50 per month. His monthly
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!