5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
I pretty sure it’s a linear function
Answer:
6
Step-by-step explanation: You can set up the equation:
=
You square both sides to cancel out the squares which leaves you with
= n - 4. Then you just solve as normal which ends you up with an answer of 6. You can check this by plugging 6 back into the equation and see that you end up with
on both sides.
Answer:
I think The White one is 3.61 and the purple is 10....
Step-by-step explanation:
we just divide the shapes into separate and find the area of each separate shape