1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
3 years ago
12

Find the next three terms in the sequence below: 2/3, 11/3, 20/3... Thanks!!

Mathematics
2 answers:
Debora [2.8K]3 years ago
6 0
You are adding 9/3 each time

so 2/3, 11/3, 20/3, 29/3, 38/3, 47/3


hope this helps
otez555 [7]3 years ago
6 0
11/3- 2/3= 9/3

20/3-11/3= 9/3

So,

29/3, 38/3, 47/3

I hope this helps!
~kaikers
You might be interested in
IM BEGGING YOU PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer: The second answer.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Express 15 kobo as a decimal of #3.00
arsen [322]

Answer:

15 kobocoin =30.143471

5 0
1 year ago
please answer the question in the photo below ,will mark brainleat when gives me option to do it! Thanks :)
Juliette [100K]

Answer:

um yes it can  it can if you look at a ruler in try it it would be the same

Step-by-step explanation:

please just say thank you in please rate this

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
3 years ago
Helppppppp me please if your good at math let me know willl be greatful
ra1l [238]
The system of equations is
y = 3x - 4
y =(2/3)x + 1

The solution satisfies 
3x - 4 = (2/3)x + 1

Answer:
From the graph, obtain
x lies between 2 and 3.
y lies between 2  and 3.


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the functions to answer the question.
    10·1 answer
  • the cost c in dollars for the care and maintenance of a horse and carriage is c= 15x+2000, where x is the number of rides. they
    9·1 answer
  • How do you get the answer to 10+12y=2y+40
    7·1 answer
  • Cassandra earns $40 per day in her first job and d dollars per day in her second job.
    15·1 answer
  • Please figure out:):):):):):):)
    12·2 answers
  • A wagon train on the Oregon Trail averaged 17.3 miles each day across the plains. How far was the wagon train able to travel in
    13·2 answers
  • How many weeks are in 1 billion seconds
    6·1 answer
  • A company rents bicycles to customers. The company charges an initial fee
    15·1 answer
  • I need help in this question :(
    13·1 answer
  • Lian is studying the effects of sugar water on pumpkin growth. She is growing 20 pumpkins, and she gives each pumpkin a differen
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!