1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
3 years ago
9

A train leaves at 12.13 and arrives at its destination at 13.03. If the train travelled 83 km, what was it's average speed in km

/h? Give your answer rounded to 1 dp
Mathematics
1 answer:
Mama L [17]3 years ago
3 0

Answer:

1.7km/h

Step-by-step explanation:

speed is distance over time,the time difference is 50 min and the distance is 83,you divide 83 by 50 to give you the answer

You might be interested in
How many triangular faces does a rectangular pyramid have?
Advocard [28]
A rectangular pyramid has a rectangular base and 4 triangular faces.
5 0
2 years ago
State whether the number is a solution to the given inequality.
Andrej [43]

Answer:

no, it is not a solution to the given inequality

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Express each product in the simplest form.
ololo11 [35]
4 is probably the answer. Hope this helps. :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP ASAP PLZ PLZ PLZ
KIM [24]
I am unsure about the very last problem but I can help with the first two

1) (y+1)+4

If we combine the numbers 1 and 4, we get +5 and can isolate the numbers from the variable.

This would give us

y + 5 =

2) (6*r)*7

remember that we do not have to explicitly state 6*r

Instead, we can write it as 6r

this helps us get rid of the parentheses

now we can write it as 6r * 7=

I hope this helps!:)

6 0
2 years ago
What's the perimeter of a square with a side measurement of 6 in.?
ZanzabumX [31]
The answer is 24
you do 6+6+6+6
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation, in point-slope form, of the line that is parallel to the given line and passes through the point (−3, 1)?
    14·2 answers
  • Please help and show work. 15 points.
    12·1 answer
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • Express each product in the simplest form.4/k *4k/4
    13·1 answer
  • I need help asap please
    6·2 answers
  • At a charity function, $150,045 was donated by three companies A, B, and C in the ratio 7 : 5 : 9. How much money did company B
    14·2 answers
  • The last time Sophie checked, the corn stalks in her back yard were 56 inches tall. Now they are 25% taller. How tall are the st
    11·2 answers
  • What is this question?
    7·1 answer
  • Find square of (6m-5n) by using formula.​
    9·1 answer
  • In the given figure, ΔABC is a right triangle.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!