1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
2 years ago
8

A football team loses 3 yards on one play and 6 yards on another play. Write a sum of negative integers to represent this situat

ion. Find the sum and explain how it is related to the problem.
Mathematics
1 answer:
stepan [7]2 years ago
4 0
-3 + (-6) = -9
This relates to to the problem because the team has lost a total of nine yards.
You might be interested in
Need help with this math problem
makvit [3.9K]

Answer:

P(x) = x^4 -16x^3 +76x^2 -72x -100

Step-by-step explanation:

The two roots 1-√3 and 1+√3 give rise to the quadratic factor ...

... (x -(1-√3))(x -(1+√3)) = (x-1)^2 -(√3)^2 = x^2 -2x -2

The complex root 7-i has a conjugate that is also a root. These two roots give rise to the quadratic factor ...

... (x -(7 -i))(x -(7 +i)) = (x-7)^2 -(i)^2 = x^2 -14x +50

The product of these two quadratic factors is ...

... P(x) = (x^2 -2x -2)(x^2 -14x +50) = x^4 +x^3(-14 -2) +x^2(50 +28 -2) +x(-100+28) -100

... P(x) = x^4 -16x^3 +76x^2 -72x -100

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER!!
s344n2d4d5 [400]
D
{x}^{2}  + 2xy \\  { ( - 3)}^{2}  + 2( - 3)(5) \\ 9 + 2( - 15) \\ 9 + ( - 30) \\  - 21
7 0
2 years ago
I need help with 2 of these math question
fgiga [73]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

20/2=10

10+10=20

17

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Fifteen more than half a number is 9
Goshia [24]
 the answer is 15+1/2x+9

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry <br> What is the range of possible values for x? The diagram is not to scale.
Rom4ik [11]
Where is the diagram? How do we answer without it?
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • 3 expressions equivalent to 2x + 4x –15
    12·2 answers
  • help! A loaf of bannana bread serves 6 guests. There will be 47 guests attending the faculty breakfast. Which expression shows h
    14·1 answer
  • If sales tax is 8%, what is the tax on a sale of $400.00?
    5·1 answer
  • What is the missing number for this pair of equivalent ratios? 4 : 9 = ? : 27
    5·1 answer
  • 7/8 divided by 1/16 in simplest form?
    12·2 answers
  • Bart budgeted $285.75 each month for utilities. His utility bills this month were $130.50 for electric, and $240 for gas. How mu
    10·1 answer
  • Which is not the function of controller​
    10·2 answers
  • Review the graph of function g(x).
    10·1 answer
  • F(x) = |3x| + 3<br> g(x) = -x^2 + 8x - 5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!