1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
15

Diego is selling raffle tickets for $1.75 per ticket. How many tickets would Diego need to sell to earn $140?

Mathematics
1 answer:
vodomira [7]3 years ago
3 0

Answer:

Diego would need to sell 80 tickets.

Step-by-step explanation:

Divide 140 by 1.75 to get your answer. To double-check multiply 1.75 by 80, and you should get 140.

You might be interested in
Bring the fraction a/a−4 to a denominator of 16−a^2<br><br> really do appreciate this thx
RSB [31]

Answer:

-a(a+4)/(16 - a²)

Step-by-step explanation:

            a/(a - 4)                  Multiply by (a + 4)/(a + 4)

= a(a + 4)/[(a – 4)(a + 4)]     Multiply the denominatorator terms

= a(a + 4)/(a² - 16)               Multiply by -1/(-1)

= -a(a+4)/(-a² + 16)              Reorder terms in denominator

= -a(a+4)/(16 - a²)

5 0
3 years ago
Can someone help me and explain it to me
Alex_Xolod [135]

Answer:

1) 6

2)4

3)27

4)126

5)15

Step-by-step explanation:

1. We need to see how many 8-miles are in 24 miles, than multiple it with 2in.

(24/8)*2=3*2=6in

2. Fist we calcue how many 17-feets are in 68feets, and multiple that with 1in.

(68/17)*1=4

3. We first see how many 3ins are in 9ins, and than multiple that with 9feet

(9/3)*9=3*9=27

4. First see how many 2ins are in 36ins, and then multiple it with 7.

(36/2)*7=18*7=126feet

5. See how many 15fts are in 75ft And than multiple it with 3.

(75/15)*3=5*3=15

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Select the inequality that matches the statement below:
cupoosta [38]
C
explaination Hsjsksksodhveomgomgzksnnsnsnsnns
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonathan needs to cover 3/4 miles. He already covered 1/6 mile. How
mrs_skeptik [129]

Answer:

3/4-1/6

=(9-2)/12

=7/12

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
If i can get 3 snapple Iced tea. and its 3 for $6 How would it be if i get 2 snapple Iced tea?
nikklg [1K]

Answer:

4 dollars for 2 drinks (2 dollars for 1 drink)

Step-by-step explanation:

Okay, so you can get 3 snapple drinks from 6 dollars. and you want to know the cost of 2 snapple drinks.

3 ÷ 6 = 2

So 1 drink is 2 dollars, if you wanted to buy 2 drinks the cost would be 4 dollars! Have a great day friend! :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP!!!!!! URGENT BRAINLIEST Please answer the following question to the simple graph​
    7·1 answer
  • universal pet house sells vinyl doghouses and treated lumber doghouses. It takes the company 5 hours to build a vinyl doghouse a
    9·2 answers
  • I need to know what x is.
    15·1 answer
  • What is 9xy+x+2+x+y+xy+4
    13·2 answers
  • Please I need to get this done by tomorrow
    5·2 answers
  • A circle is centered at (5, 4) and has radius 6. Write its equation in standard form.
    11·1 answer
  • A pizza parlor offers pizzas with diameters of 8 in, 10 in, and 12 in. find the area of each size pizza. round to the nearest te
    5·1 answer
  • 10/16 x 2/16 = 12/16 in multiplication form
    5·1 answer
  • Find the equation of the line specified. The slope is -4, and it passes through ( 5, 8).
    15·2 answers
  • Over the last three evenings, Debra received a total of 110 phone calls at the call center. The second evening, she received 4 t
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!