1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
11

Riley is building a garden box for his backyard. He wants the perimeter to be 32

Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
7 0
The length of the garden box would be 10ft if the width is 6ft.
You might be interested in
Write an equation of the line that passes through (2, -5) and is parallel to the line 2y = 3x + 10.
Leto [7]

Answer:

Use the given slope and point to substitute into the point-slope formula y−y1=m(x−x1).

Slope-intercept form:

y=3x²+4x−25

Point-slope form:

y+5=(3x+10)⋅(x−2)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A chestnut falls out of a tree 45 feet above the ground. Use the vertical motion model, H=-16t^2+vt+s s to find how long it take
valentinak56 [21]

Answer:

1.7 seconds

Step-by-step explanation:

we have

H=-16t^2+vt+s

where

v is the initial velocity (in feet per second)

s represents the initial height (in feet)

In this problem we have

v=0 ---> because the object is dropped

s=45\ ft

substitute

H=-16t^2+45

Remember that

When the chestnut hit the ground the value of H is equal to zero

so

For H=0

-16t^2+45=0

solve for t

16t^2=45\\t^2=2.8125\\t=\pm1.7\ sec

therefore

The solution is t=1.7 sec

7 0
2 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLZ ANYONE??? I AM VERY STUCK ASAP!!
Katena32 [7]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

When you multiple the numerators across you get 39,283.2 not 39, 832. What this math problem is, is Dimensional Analysis. Its converting one unit of measurement to another

Another example:

Look at the attachment below.

3 0
2 years ago
Hey guys!
GaryK [48]

The value of c from the given expression is -

<h3>Function and values</h3>

Given the following function

c(n)= −c(n−1)+1

Given the following parameters

c(1)=3

Substitute

3 = −c(3−1)+1

3 = -2c + 1

-2c = 3-1

-2c = 2

c = -1

Hence the value of c from the given expression is -1

Learn more on equation here: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

8 0
1 year ago
Other questions:
  • )Find the measure of angle x in the figure below:
    15·2 answers
  • Your cell phone plan costs ​$39.99 per month plus ​$0.14 for each text message you send or receive. You have at most ​$43 to spe
    9·1 answer
  • What is the measure of? angle PQR<br> [Not drawn to scale)<br> -51<br> -55<br> -74<br> -78
    10·2 answers
  • Solve the system of equations.{y=2x−64x−2y=14{y=2x−64x−2y=14use the substitution method.the solution is (4, 14)(4, 14).the solut
    15·2 answers
  • What is the formula for the surface area of a triangular pyramid
    7·1 answer
  • The admission to a local carnival is $8.25 per person and $1.50 for each ride. How much more will it cost a group of 3 friends t
    14·2 answers
  • 25−3x=40 what does x equal
    14·2 answers
  • Which of the following ordered pairs does not lie on the graph of y=log_(2)^x? (1/2, -1) (0, 1) (1, 0)
    9·2 answers
  • Does anyone has Algebra ll and if so can you please help me with this problem 5i/-2-6i And also I can't pay you but I hope God c
    15·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!