1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
4 years ago
8

8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of arrot cost $11.20.what is the cost of 1 kg of

each item
Mathematics
1 answer:
kow [346]4 years ago
5 0
1 kg of potatoes costs  x, 1 kg <span>of carrots costs y.

8x+5y=28 | :(-4)
2x+3y=11,2

-2x-1,25y=-7
2x+3y=11,2

3y-1,25y=11,2-7
1,75y=4,2
y=2,4

</span><span>1 kg of carrots costs $2,4.
</span>
<span>1 kg of potatoes costs:
</span>2x+3*2,4=11,2
2x+7,2=11,2
2x=11,2-7,2
2x=4
x=2
1 <span>kg of potatoes costs $2</span>

You might be interested in
HELP ASAP! Right/Best Answer gets Brainliest!
Liono4ka [1.6K]
X= 14 + 9y over 2
y= -x - 7 over 6
4 0
4 years ago
Which statements can be concluded from the diagram and used to prove that the triangles are similar by the SAS similarity theore
velikii [3]

Answer:

RS/VU=ST/UT and ∠S≅∠U

Step-by-step explanation:

we know that

The <u>Side-Angle-Side Similarity Theorem </u>states that: If two sides in one triangle are proportional to two sides in another triangle and the included angle in both are congruent, then the two triangles are similar

In this problem the included angle is

∠S≅∠U

therefore

side RS must be proportional to side VU  and side ST must be proportional to side UT

so

RS/VU=ST/UT

<em>Verify</em>

substitute the given values

12/6=16/8

2=2 -----> is true

therefore

The two sides are proportional

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP LOOK AT THE PICTURE I NEED HELP NOWWWW!!!! WILL GIVE 20 POINTSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Verdich [7]

Answer:

A. 35

Step-by-step explanation:

√35 = 5.9160797830996160425673282915616170484155012307943403228797196691

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know how to do this?
Lena [83]

Answer:

Each guest would get 6 party favors.

Step-by-step explanation:

First, we find out how many party favors Amy bought. 3 bags of 12 party favors equals 36 party favors (3x12)

So, divide 36 party favors by 6 guests, and you get the final answer of 6 party favors per guest.

Hope this helps!!

6 0
3 years ago
Which could be the measure of <br> A.) 38<br> B.) 42<br> C.) 44<br> D.) 52
vichka [17]
Well you can check what type of angle it is! like depending on how it is slouched like a right angle is 90° for example.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • In ΔMNO, the measure of ∠O=90°, ON = 35, NM = 37, and MO = 12. What is the value of the tangent of ∠M to the nearest hundredth?
    15·2 answers
  • Solve please very ez​
    13·2 answers
  • Let a set E ={0,2,4,6,8... } of non-negative even numbers and O = {1, 3, 5, 7, 9,...} of non-negative odd numbers then a) Cardin
    10·1 answer
  • Guys help plz i need to pass my class
    6·1 answer
  • Need Help ASAP!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Always sometimes never: two angles of a triangle add up to to 90°
    8·1 answer
  • Question 5(Multiple Choice Worth 5 points)
    12·2 answers
  • What is 9,962 divided by 41 equal
    7·2 answers
  • Hdisowiejejkwoeooeoe
    9·1 answer
  • This problem been encouraged hardness of geometry bisecting and letter pls answer this pls so
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!