1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
10

What is y+5=-3(x-4)​

Mathematics
1 answer:
schepotkina [342]3 years ago
8 0

Answer:y=-3x+7

Step-by-step explanation:y+5=-3(x-4)

=>y+5=-3x+12

=>y=-3x+12-5

•°•y=-3x+7.

You might be interested in
Directions: Solve each problem. Show how you found each answer.
Misha Larkins [42]

Answer:

8 and a half hours

Step-by-step explanation:

Time arthur went to bed = 9:30 pm
Time arthur woke up = 6 am
Hours arthur was asleep = 24 - (9 and half + 6)
                                         = 24 - 15 and a half
                                         = 8 and a half

8 0
2 years ago
Hi, im 13 years old, im responsible, and have a deep love for horses. Some tips on how to persuade my parents that i will be res
dimaraw [331]

Answer:

prove you are responisble and you will take ggod care of it

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What value of x makes the equation true?
NNADVOKAT [17]

x= -4 because 1.4 times -4=- 5.6 and 2.6 times -4=-10.4 and when we add to numbers postive or negative numbers it stays positive or negative depnding on the problem and 10.4 + 5.6 + 16 however becuase both were negative the answers stays negative making the answer _ 16 and it says 1.4x+2.6x=-16 so the correct answer is x= -4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
4. Benson sells vacuum cleaners on a commission. He earns $75 for each vacuum cleaner he sells.
Wittaler [7]
He would have to sell at least 19 vacuums.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The campsite is square in shape and has an area of 4225 m2. What is the length of the campsite?
ziro4ka [17]
65 x 65= 4,225 m²
hope it helps! (:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
    5·1 answer
  • shyla was buying gifts for each of her 8 cousins. she bought everyone either a ring for $6 or a toy for $7. If she spent a total
    6·1 answer
  • In two days, 48,000 gallons of oil gushed out of a well. At what rate did the oil flow from the well?
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ASAPPPPPP!!!!!!!!
    8·1 answer
  • The perimeter of Tamara's suitcase is 8x - 3 and the perimeter of Anna's suitcase is
    5·1 answer
  • Yo yall know any gooooooood memes
    11·2 answers
  • Please help me, awarding brainliest to the best answer.
    10·2 answers
  • Question 6
    5·1 answer
  • What is an equation in point-slope form of the line that passes through (−1,−4) and (2, 5)? pls pls pls help asap
    11·2 answers
  • Solve this question ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!