1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
4 years ago
8

You are enclosing a circular flower garden with a fence that costs $2.99 per foot. The radius of the garden is 7 feet. How much

will it cost to buy the fence? Use 22/7 for pi.
Mathematics
2 answers:
Pavel [41]4 years ago
7 0
Since the radius is 7, the diameter will be 14.
(You multiply with the diameter or twice the radius)
3.14 times 14 is 43.96. He has to pay 43 dollars and 96 cents.

:)
tangare [24]4 years ago
5 0
Did it too fast I was wrong
You might be interested in
$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
professor190 [17]

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

5 0
3 years ago
I only have 5 minutes to answer please help!!
dezoksy [38]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

4.8 times 0.5 equals 2.4+ 1.2 = 3.6 which is the total number of miles he ran/walked

Hope it helped!

7 0
3 years ago
Find the value of x in the triangle (not drawn to scale.)
AlekseyPX

Your answer would be 29

Why?

Because that is a right angle. They always have to be 90° so 90-61=29

6 0
3 years ago
Please Help!! Mathematics Grade 8
Evgen [1.6K]
 you need to get a common denominator and subtract 20/32 from 26/32
z  would equal 6

4 0
3 years ago
The diameter of a baseball is approximately 3 inches. What is its volume? Round your answer to the nearest whole number.
OLga [1]

Answer:

I am not sure, but i think it is A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Drawing a jack from a deck of cards, not replacing it, and then drawing another jack or examples of dependent variables.
    14·2 answers
  • Whats 12 plus 7 minus 5
    14·2 answers
  • What is 164.4 divided by 2.4?record your answer in the space provided
    5·2 answers
  • A right circular cone is intersected by a plane that passes through the cone's vertex and along the edge of each nappe, what is
    13·1 answer
  • Which of the following would happen if the normal force and gravitational force acting on an object were unequal?
    9·1 answer
  • I need help answering
    14·1 answer
  • Someone help please. im actually dumb.
    15·1 answer
  • Solve the equation 3x+5y=16 for y
    14·2 answers
  • Carol conducted a survey of four school cafeterias to find the number of students who like tacos for lunch. The results of her s
    9·1 answer
  • What shows a example of symmetry?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!