1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
5

A tank contains 120 liters of fluid in which 50 grams of salt is dissolved. Brine containing 1 gram of salt per liter is then pu

mped into the tank at a rate of 3 L/min; the well-mixed solution is pumped out at the same rate. Find the number A(t) of grams of salt in the tank at time t.
Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]3 years ago
7 0

If A(t) is the amount of salt in the tank at time t, then A(0) = 50 g and

A'(t) = (1 g/L)*(3 L/min) - (A(t)/120 g/L)*(3 L/min)

\implies A'+\dfrac A{40}=3

Multiply both sides by e^{t/40}, so that the left side can be condensed as the derivative of a product:

e^{t/40}A'+\dfrac{e^{t/40}}{40}A=3e^{t/40}

\left(e^{t/40}A\right)'=3e^{t/40}

Integrate both sides and solve for A(t).

e^{t/40}A=120e^{t/40}+C

\implies A(t)=120+Ce^{-t/40}

Given that A(0) = 50 g, we have

50=120+C\implies C=-70

so that the amount of salt in the tank at time t is

\boxed{A(t)=120-70e^{-t/40}}

You might be interested in
What is the simplified expression of 14 – 8 + 4 × 11 ÷ 22 + 6 – 11?
dimulka [17.4K]

Answer:

your answer will be 3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jay went on a diet and lost 5 pounds each month. Find Jay's net weight change in 6 months.
Goryan [66]

Answer:

a 30 pound weight change in 1 month

Step-by-step explanation:

5 pounds

--------------- times 6 months  results in a 30 pound weight change in 1 month

 1 month

7 0
3 years ago
Hello does anyone know how to solve this?
Radda [10]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:    2 ^ -4  ( = 1/16)

Discussion:

- 4 log {8} 2            {8} is used instead of subscript notation


Basic property of logarithms is that exponents become multipliers and vice versa:


-4 log {8} 2 =  log {8}   (2^ -4)



Thank you,

MrB

5 0
3 years ago
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
S_A_V [24]

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2) Suzie has a used Honda Accord she wants to list on Craigslist. She sees similar listings to
sashaice [31]
A: the outlier would be 7500 because it is not as close to the other prices
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please please please help me quick!!!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • 10x-35+3ax=5ax-7a solve for "a" for which the equation is an identity.
    12·2 answers
  • Write 23/6 as a mixed number then make up any mixed mixed number and show how you can write it as a fraction greater than one
    12·1 answer
  • What does y=x+2, y=2, x=4 mean
    7·2 answers
  • Describe or show two ways to find the following product: 1 1/3x 2.
    12·2 answers
  • Examine the linear equation. 8x – y = –6 Choose the slope-intercept form of the equivalent equation:
    10·3 answers
  • The sum of the digits of a two digit number is 12. the difference of the digits is 2. find the number of the units digit is larg
    7·1 answer
  • I FORGOT HOW TO DO THIS I NEED HELP ASAP!!!
    7·1 answer
  • Please help i will give brainliest :) question is in picture
    9·2 answers
  • Will mark brainiest Please help
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!