1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
2 years ago
11

 The number of stops a bus makes on a certain day is represented by the variable s. Which set of numbers best describes the valu

e of the variable?
 whole numbersnatural numbersintegersirrational numbers
Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]2 years ago
7 0
If zero bus stops is an option, then it would be whole numbers. If the number of stops is greater than zero, it would be natural numbers.
N76 [4]2 years ago
7 0

whole numbers- whole numbers are the numbers that does not have any fraction or negative numbers. Whole number start with 0. they are 0,1,2,3,4,......

natural numbers- natural numbers are the set of positive numbers. 1,2,3,4....

integers - Integers are similar to whole number but we include negative numbers as well. ........-1,0,1,2,......

irrational numbers- irrational numbers are all real numbers that are not rational. \sqrt{2} , \pi....

The number of stops a bus makes on a certain day is represented by the variable s

Number of stops a bus make cannot be a negative number or irrational number.

WE can consider 0 stops as well.

So it belongs to whole number

Whole numbers best describes the value of the variable

You might be interested in
What are the domain and range of the function f(x)=(√x-7)+9?
Yanka [14]

Answer:

the domain of the function f(x) is x\ge 7

the range of the function f(x) is f(x)\ge 9

Step-by-step explanation:

Consider the parent function y=\sqrt{x}.

The domain og this function is x\ge 0, the range of this function is y\ge 0.

The function f(x)=\sqrt{x-7}+9 is translated function y=\sqrt{x} 7 units to the right and 9 units up, so

the domain of the function f(x) is x\ge 7

the range of the function f(x) is f(x)\ge 9

3 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! I know it’s a lot of questions but I’m just trying to get this done, but I can’t because I’m clueless. I tried gr
artcher [175]

Answer:

a) The graph shifted to the left by 3 units and up 1 unit.

b) Domain = x ∈ R    Range = y ∈ R

(Domain (x) = All real numbers     Range (y) = All real numbers)

c) (-4, 0)

d) (0, 2.442)

~Hope this helps! If you have any questions, please let me know!~

6 0
3 years ago
Which pairs of rectangles are similar polygons?
kobusy [5.1K]

the longer side / the shorter side must be the same for rectangles to be similar.

For  A:  105 / 80  =  1.32

For  B:  120 / 90  =  1.33

For  C:  100 / 75  =  1.47

 

So... only  A  and  B are similar.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a triangle whose side is 17 meters long​
Lunna [17]

Answer:

125.141

Step-by-step explanation:

Assuming that this is an equilateral triangle, I am going to divide this triangle in half to get a right triangle.

17 is our hypotenuse

17/2 = 8.5, this is one of our legs

The other leg is our height, which we will find.

We use Pythagoras Theorem to find the height/leg: a^{2} +b^{2} =c^{2}

17^{2} -8.5^{2} = 216.75

\sqrt{216.75} = 14.72243186

Now, we use another formula to find the area of the triangle: \frac{Base*Height}{2}

14.72243186 × 17 = 250.2813416

250.2813416 ÷ 2 = <u>125.1406708</u>

8 0
3 years ago
Our number of the day is 47 make a list how many different ways make the number of day
vekshin1
47/100 and 47.00 are what I can think of.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The inverse of y = 3x – 2 would be:
    7·2 answers
  • How do you find the area of this triangle?
    11·1 answer
  • Pierce swims 10 laps in a pool in 8 mins. He spent the same on each lap. How much time did each lap take him? In a fraction
    11·1 answer
  • Can someone please help me with these questions
    15·2 answers
  • Here are 30 best lifetime baseball batting averages of all time is shown to the right. These data can be graphically displayed a
    5·1 answer
  • HELP FAST!!
    7·1 answer
  • Help me with this question very difficult! !!!
    14·1 answer
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • Quiz 2
    12·2 answers
  • PLEASE HELP MEEE!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!