1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
7

Nai earns $7 per hour mowing her neighbor's lawns. She also earned $14 far hauling away bags of recyclables for some neighbor's.

Priya babysits her neighbor's children. Shw earns $8.40 per hour. Priya and Nai have agreed to go to the movies the weekends after they have earned the same amount of money for the same number of work hours How much money do they each have to work before they go to the movies?
Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  each has to work 5 hours and earn $42

Step-by-step explanation:

Let m and h represent hours Nai spends mowing and hauling, respectively. Then (m+h) will be the number of hours Priya spends babysitting. In order for their earnings to be equal, we must have ...

  7m +14h = 8.40(m+h)

  5.60h = 1.40m . . . . . . . . subtract 7m+8.40h

  m = 4h . . . . . . . . . . . . . . divide by 1.40

Then the total number of hours worked by either person is ...

  m + h = (4h) +h = 5h

If only whole numbers of hours are worked, then the smallest number of hours that will make earnings equal is 5h, with h=1, or 5 hours. In that time, each will earn 5×$8.40 = $42.

Each must work 5 hours and earn $42 before they go to the movies.

__

Nai will work 4 hours mowing and 1 hour hauling.

You might be interested in
Do 5,271 x 129 make sure to estimate
m_a_m_a [10]

Answer:

679959

Step-by-step explanation:

THE ANSWER IS 679959 BUT IF YOU ESTIMATE TO THE LAST DIGIT THE IT WOULD BE 700000 DUE TO 9 ROUNDING THE 7 TO A 8 AND THEN 8 EOUNDS THE 6 TO A 7 EVERYTHING ELSE BECOMES 0

3 0
3 years ago
Hey guys I need help! I'm having so much trouble with understanding this...
Aleonysh [2.5K]
What part do you have trouble with
8 0
2 years ago
Which of the follow tables do not show a linear function
valina [46]
C , i dont know if it’s right but it’s the only table with the same number on the bottom . and same number in general
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expressions when x = 10 &amp; y =8.<br><br> 2y
klasskru [66]

Answer: 64

Step-by-step explanation:

y=8

plug in 8 for y

2(8)=64

5 0
2 years ago
Starting at the same point, Tom and Juanita go biking in opposite directions if Tom rides at a speed of 20 mph and Juanita rides
STatiana [176]
They will be 72 miles apart. :p
6 0
2 years ago
Other questions:
  • if the side length of a square can be represented by 4x + 4 and its area is 1024 square units, find the value of x
    8·2 answers
  • Factor completely 36x^2-49.
    11·1 answer
  • [40 POINTS]
    11·2 answers
  • George has $23 to spend on art supplies. He wants to buy markers, paper, and glue. If the total cost of the markers and paper is
    9·1 answer
  • How do I solve ratio and rate problems using equivalent ratios or cross products?
    13·1 answer
  • Plsssss help me, It says find the area
    15·2 answers
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
  • ((14 + 3) +(20 - 2)2) + 5​
    8·1 answer
  • When the decision maker must consider several possible outcomes for each alternative, each with a given probability of occurrenc
    13·1 answer
  • Which one is steeper?<br> y=3x+7 <br> y=1/2x+9
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!