1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
3 years ago
10

Yumi and Juan pick up litter along the highway at the same rate. Yumi picks up litter for 3 miles and takes two hours longer tha

n Juan, who picks up litter for 2 miles. If it took Juan x hours, how long did it take Yumi? A. 1 hour 20 minutes B. 3 hours 20 minutes C. 4 hours D. 6 hours
Mathematics
2 answers:
MA_775_DIABLO [31]3 years ago
5 0

Answer:

6 HOURS:) ed quiz!

Step-by-step explanation:

oksano4ka [1.4K]3 years ago
3 0
Juan's time = x
Yumi's time = x + 2
Yumi's distance = 3 miles
Juan's distance = 2 miles
Rate = distance/time
Juan's rate = 2/x
Yumi's rate = 3/(x + 2)
The rates are equal so:
2/x = 3/(x + 2)
2x + 4 = 3x
x = 4 hours
Yumi's time = 4 + 2 = 6 hours
The answer is D.
You might be interested in
This Assignment will be used as a QUIZ GRADE!
k0ka [10]
No one is going to do all this for 5 points...
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP What is the value of X.
daser333 [38]

Answer:

X in math doesn’t have a value it’s an unknown number good luck though

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhh​
lions [1.4K]

Answer:

10.2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How do I use 290-3x=75 as a word problem?
Papessa [141]
Two hundred and ninety subtract three X equals 75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pizza baker uses 2.5 cups of flour to make each large pizza. If f represents the number of cups of flour, which equation model
nata0808 [166]
F = 2.5p, where p is 1 large pizza


The first option
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A chef makes 1 1/2 gallons of soup in a large pot. How many 1 -cup serving can the chef get from this large pot of soup
    15·1 answer
  • I need help with #14, #16, and #18
    11·2 answers
  • The difference between the digits of a two digit number is 1. The number itself is more than 5 times the sum of the digits. If t
    12·1 answer
  • Solve 58 - 10x ≤ 20 + 9x
    8·2 answers
  • for every 4 miles vanessa jogged, cody jogged 3 miles. if vanessa jogged 1 miles, how far would cody have jogged
    12·2 answers
  • Which expression represents the sum of an unknown number and 22? A. B. C. D.
    11·1 answer
  • Simplify and expand (1/3)to 2nd power × 18 + (1/2)to 2nd power × 4
    8·1 answer
  • Mrs. Carlyle bought a bag of peanuts for her children. when Philip Joy Brent and Preston came home from school and they each too
    7·1 answer
  • Evaluate the expression. 4! • 3! <br> 12 <br> 30 <br> 144 <br> 5,040
    6·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!