1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
2 years ago
12

ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the

nearest cent
Mathematics
1 answer:
sveta [45]2 years ago
8 0

Answer: $3.70

Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70

You might be interested in
Eman is planning to sell wind chimes at a craft fair. The cost of her tools for building the wind chimes is 130. The cost of mat
antoniya [11.8K]

We are given : The cost of tools for building wind chimes = $130.

Cost of material for each wind chime = $10.

We need to find the total cost of making 100 wind chimes.

Please note : $130 is the fix cost and $10 is the variable cost of each wind chime.

<em>In order to find the cost of 100 wind chimes, we need to multiply 100 by cost of making one wind chime and add the fix cost for tools for building wind chimes.</em>

Therefore, total cost of making 100 wind chimes = 10×100 + 130

= 1000+130

=1130.

<h3>Therefore, the total cost to make 100 wind chimes is $1130.</h3>

7 0
2 years ago
19 - |-34 - (-78)| + (-8)
enot [183]

Answer:

= -33

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Peyton is making a recipe that requires 2 cups of water and 6 cups of flour.what is the ratio as a fraction
lisabon 2012 [21]
1/3 is the ratio of cups of water to cups of flour as a fraction (simplified)
8 0
3 years ago
Which equation correctly uses point (–2, –6) to write the equation of this line in point-slope form?
Lelechka [254]
The\ point-slope\ form:\\\\y-y_1=a(x-x_1)\\-------------------\\\\(-2;-6)\to x_1=-2;\ y_1=-6\\\\therefore\\\\y-(-6)=a(x-(-2))\\\\y+6=a(x+2)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP HURRY
WINSTONCH [101]
The first option is the answer, it is going from P to Q so the only logical answer would be the first choice
7 0
2 years ago
Other questions:
  • For the given matrix a find a 3 x 2 nonzero matrix b such that
    15·1 answer
  • take 25% off the original. now take off an additional 10% and calculate the new sales cost of this item. what is your total perc
    10·1 answer
  • The amount of time it takes for a student to complete a statistics quiz is uniformly distributed (or, given by a random variable
    6·1 answer
  • The line plot shows the distances, in miles, run by joggers in a park.
    15·1 answer
  • 74. What is the slope of the line 6x – 3y = 54 ?.
    15·2 answers
  • Answer this question correctly and get a FREE BRAINLY AND POINTS (Difficulty: Algebra?) ...
    5·2 answers
  • Question 71
    14·2 answers
  • Use the communitve property to find the unknown number in the equation 35×70 =m×35
    6·2 answers
  • 3.
    7·1 answer
  • * The nth term of sequence A is 3n − 2 The nth term of sequence B is 10 − 2n Sally says there is only one number that is in both
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!