1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
3 years ago
12

ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the

nearest cent
Mathematics
1 answer:
sveta [45]3 years ago
8 0

Answer: $3.70

Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70

You might be interested in
In a shipment of new books for a library 3/12 of the books were poetry and 2/5 of the books were biographies . The remainder of
Pepsi [2]

Answer:

Step-by-step explanation:

2/5x3/12=6/36

6 0
3 years ago
A student thinks that the regular pentagon in the diagram
Nadya [2.5K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The student must have thought that every single arrowhead is a line of symmetry, so since there are 10 arrowheads, there must be 10 lines of symmetry. This is incorrect because if you look closely at the diagram, each line has 2 arrowheads, so the student is overcounting by a factor of 2. They should have just counted the number of lines, not arrowheads. Therefore, there must be 10/2 = 5 lines of symmetry, not 10. Hope this helps!

4 0
3 years ago
How much money is 1 quarter,1 dime and 1 nickle?
Alex73 [517]
Answer:
40 ¢
0Step-by-step explanation: 25 + 10 + 5 = 40

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
This table represents the number of ounces, u, a kitten grows after w, weeks. When graphed, all of the points in the table lie o
Ira Lisetskai [31]

Answer:slope =3/4 y-intercept=3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
PLEASE HELP FAST
mafiozo [28]

Answer:

3b - 2 = 4

Step-by-step explanation:

3(2) = 6

6 - 2 = 4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help with 4 pls thx
    12·2 answers
  • 4. What is the y-intercept of the line
    14·1 answer
  • 24 and 32 are the given lengths of a right triangle with the unknown length (x) being 40, how do I tell if its a leg or the hypo
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!!!
    5·1 answer
  • A car travels m miles per hour. Which variable expression represents the number of miles traveled in 8 hours?
    11·1 answer
  • 8+(-6x42)/497+42 <br> Find the GCF
    10·1 answer
  • Brooke earned $34 for 4 hours . Write an equation to show her total wages, w, for h hours of work
    7·1 answer
  • Please help and no links please
    5·1 answer
  • Please Help me!!!!
    11·2 answers
  • IF A 2 GALLON CONTAINER OF PURE JUICE ADDED TO 3 GALLONS OF WATER WHAT PERCENT OF THE MICTURE IS PURE JUICE
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!