1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
5

5) You and a friend live 4 miles apart. You hear the sound of thunder 18 seconds before your friend hears it. Assuming sound tra

vels at 1100 feet per second, determine where the lightning occur?

Mathematics
1 answer:
Leokris [45]3 years ago
3 0

Answer:

  see attached

Step-by-step explanation:

At 1100 ft per second for 18 seconds, the sound travels 19,800 ft, or 3.75 miles farther to my friend's house. The set of points that lie 3.75 miles farther from my friend's house than from my house form a hyperbolic curve. This is illustrated by the blue line in the attached graph. (My house is the red dot on the left; my friend's house is the red dot on the right.)

The lightning occurred somewhere on the blue curve.

___

If the lightning occurred on the line between our houses, it was 1/8 mile from my house and 3 7/8 mile from my friend's house. (That's close!)

_____

The formula for the curve in the graph is the distance formula applied to the set of points (x, y). It equates the difference of distance from the two houses to 3.75 miles. If one were to write the equation of the hyperbola in standard form, the equation would look a little different and a restriction would need to be applied so the formula would describe only one branch of the hyperbola.

You might be interested in
What percentage of Coach passengers did not check bags
Andreyy89

Answer:

7

Step-by-step explanation:

2

4 0
3 years ago
How do you round 2.8497 × 10^3 and 349.69 to 3 significant figures?
Kobotan [32]

Your answer for rounding 2.8497 x 10^3 is correct: 2.85 x 10^3.

350.0 is not correct because it has 4 sig figs. The proper rounding would be simply 350. with not additional zeros.

6 0
3 years ago
A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
ikadub [295]
Answer: $4.70 per meter.
6 0
3 years ago
Is there any tutors orrr
Papessa [141]
There’s tutors for math i just asked a tutor for help lol
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
line L passes through point (2, -5) and is perpendicular to the line with equation y=7. determine the equation of line L
Andrew [12]

Answer:

The equation of the line L is x=2

Step-by-step explanation:

we know that

The line y=7

Is a horizontal line (parallel line to the x-axis)

The slope of a horizontal line is equal to zero

A line L perpendicular to the given line must be a vertical line (parallel to the y-axis)

The slope of the line L is undefined

The line L passes through the point (2,-5)

therefore

The equation of the line L will be equal to the x-coordinate of the given point

x=2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A concession-stand manager buys bottles of water and soda to sell at a football game. The manager needs to buy a total of 4,500
    7·2 answers
  • What multiple of 7 is a factor of 49
    6·1 answer
  • A TV that usually sells for $193.09 is on sale for 15% off. If sales tax on the TV is 5%, what is the price of the TV, including
    9·2 answers
  • -3(m-2n)=12;c someone please help
    5·1 answer
  • Anyone help? Please
    14·2 answers
  • Item 5 There are 20 balls in a bag. Ten of the balls are red, 4 are green, and the rest are yellow. Which ratio represents the n
    14·1 answer
  • The formula for the cost of buying a car is: Cost= 12 x monthly payment + deposit Find the cost of a car when the monthly paymen
    7·1 answer
  • What is the greatest common factor of 56 and 72
    15·2 answers
  • Two numbers are consecutive positive multiples of 3. Three times the larger of the numbers is 7/10of 5 times the smaller. What a
    5·1 answer
  • C
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!