1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveticcg [70]
3 years ago
9

Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
3 0
Using SOH, the answer is O/H therefore is b/a.
You might be interested in
What is the volume of a sphere with a radius of 3 inches?
Vilka [71]

Answer:

36π cubic inches

Step-by-step explanation:

V = 4/3 πr³

radius (r): 3

= 4/3π(3)³

= 4/3π (27)

= 36π

3 0
3 years ago
The reciprocal of a number plus the reciprocal of three times the number equals 1/3. find the number.
Aleksandr-060686 [28]
1/x + 1/3x = 1/3
3+1=x
x=4
6 0
3 years ago
Find m, given that the three angles of a triangle are (m+18), (2m+28) and (3m+47).
alukav5142 [94]

Step-by-step explanation:

As all angles in a triangle add up to 180°

we can write:

(m+18)+(2m+28)+(3m+47) = 180

6m + 93 = 180

6m = 180 - 93

6m = 87

m = 87 / 6

m = 14.5

8 0
2 years ago
Pls help<br> math work<br> bleh
Rina8888 [55]

Answer:

  1. j = 8
  2. j = 3
  3. j = 6

I hope this helps!

8 0
3 years ago
Determine the slope of the line with the following graph
Delicious77 [7]

Find the slope from a graph

Locate two points on the line whose coordinates are integers.

Starting with the point on the left, sketch a right triangle, going from the first point to the second point.

Count the rise and the run on the legs of the triangle.

Take the ratio of rise to run to find the slope. m=riserun.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What's 7/9 - 3/9 simplified if possible.... Only in 4th grade please make it clear
    11·2 answers
  • 2(4-3x)=2(2x-1) what is the answer
    6·2 answers
  • ..........................................<br><br>​
    7·1 answer
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • What's the answer to 2+4x19-5
    10·2 answers
  • Which graph represents the solution set of the inequality Negative 9 greater-than x?
    7·2 answers
  • _______ will produce a rational answer when multiplied by 0.9
    10·2 answers
  • I NEED URGENT HELP PLSS
    9·2 answers
  • If a roll of fabric is 7 1/2 yards long and is to be cut into pieces that are 5/8 of a yard each,many pieces can be cut? Justify
    6·1 answer
  • (3+4)-(4/4-2)+(3(4+2)/3)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!