1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
8

If the rate of inflation is3.7% per year the future price p(t)(in dollars) of a certain item can be modeled by the following exp

onential function where t is the number of years from today
p(t)= 600(1.037^t)
Find the current price of the item and the price 10 years from today
Round your answers to the nearest dollar necessary
Current price :
Price 10 years from today :
Mathematics
1 answer:
Eduardwww [97]3 years ago
7 0
Current price : 600
Price 10 years from today :
P (10)=600×(1.037)^(10)=862.86
You might be interested in
Range of f(x) = x2 + 1?
SSSSS [86.1K]

Step-by-step explanation:

-1<x<infinity this is answer I guess

7 0
3 years ago
What is the equation in slope-intercept form of the line that passes through the points ( - 4, 2) and (4, What is the equation i
spin [16.1K]

Answer: 4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Given the initial inequality −4 (7)<br> c. (−4) = (7)
Katen [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Simplify 4*(7-c)

4

⋅

(

7

−

c

)

4

⋅

(

7

-

c

)

Apply the distributive property.

4

⋅

7

+

4

(

−

c

)

4

⋅

7

+

4

(

-

c

)

Multiply.

Tap for more steps...

Multiply 4

4

by

7

7

.

28

+

4

(

−

c

)

28

+

4

(

-

c

)

Multiply

−

1

-

1

by

4

4

.

28

−

4

c

28

-

4

c

28

−

4

c

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calvin's rug covers 1/8 of the floor space in his bedroom how much floor space would be covered if Calvin had four rugs of that
ankoles [38]
Each rug is 1/8 of the floor space. So, 4 rugs would cover half of the floor space. Multiply, then reduce.
4(1/8)=4/8 or 1/2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 times a number ,x, is at least 22
allochka39001 [22]
The answer is most likely 4 because 6 times 4 is 24 at that is atlas 22.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Island A is 250 miles from island B. A ship captain travels 260 miles from island A and then finds that he is off course and 160
    15·2 answers
  • The temperature on Sunday was -4 degrees Fahrenheit (ºF). The temperature on Monday was 9 degrees warmer than the temperature on
    15·1 answer
  • A rectangular playground has an area of 180 square yards. The length of the playground is 3 yards longer than the width. Find th
    5·2 answers
  • How is 2.11 a rational number
    12·2 answers
  • You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.11. You can buy 5 of the
    13·1 answer
  • Please help ASAP!!!!! I'll give brainliest if the answer is correct!!
    8·1 answer
  • What is the<br> y-intercept?
    10·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • 8 1/5 - 2 1/3<br> I need to find what this answer is quick! please help me!
    8·2 answers
  • Brand A bird seed is 20% sunflower seeds by weight. Brand B is 60% sunflower seed b weight. How many pounds of each must be mixe
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!