1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
3 years ago
13

PLZ HELP!!!! ISSA PROBLEM!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!

Mathematics
2 answers:
iragen [17]3 years ago
6 0
When solving for x, we know that the sum of a polygon's interior angles will always comply with the formula. The formula to solve for the sum of the interior angles is: (n - 2)(180). 

For this specific problem, all we need to do is plug in 6 for n. The new equation will be (4)(180).

4*180 = 720. Therefore, the sum of the interior angles would be 720 degrees, however, we can't stop there since we're solving for x.
 
The next step is to add up all of the other angles.

160 + 75 + 132 + 113 + 108 + x = 720.

x + 588 = 720

*Subtract 588 from both sides* 

x = 132
UNO [17]3 years ago
4 0
The answer would be
130 degrees

You might be interested in
Dilations He said she said
marissa [1.9K]

Answer:

the answer should be Annie

8 0
3 years ago
SOS PLS HELP ASAP this is so confusing
lbvjy [14]
Regular Pay: $624.00
Overtime Pay: $362.70
Gross Pay: $986.70
3 0
3 years ago
you bought a 7 notebooks at the school supply store cost $4.76 what is the unit rate explain how you determined your answer use
Contact [7]
You paid $4.76 total for 7 notebooks. To figure out how much each individual notebook cost, you divide the total cost by the number of things you bought, so Cost of One Notebook = Total Cost of Notebooks / Number of Notebooks = $4.76 / 7 = $0.68 This is the unit rate. To buy three notebooks, you just calculate the total cost of three notebooks at this price point, so Cost of Three Notebooks = Cost of One Notebook * 3 Notebo0ks = $0.68 * 3 = $2.04
6 0
3 years ago
Can somebody do my thunk through math Please???!!! Please.
o-na [289]
 there is no question
7 0
4 years ago
Thomas goes to summer camp every year if his parents drive 155 miles to Camp to drop him off and then go back to pick him up in
prisoha [69]
I would say 465 since they go back and forth twice which is 155 x 3
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jay mows 1 lawn everyday Mon. thru Sat.. He is paid 25 for each lawn. How much does Jay earn mowing lawns?
    7·1 answer
  • How do I show my work on this problem?
    9·1 answer
  • Statistics question, please help.
    14·2 answers
  • 2. Ron lives in Seattle, but he is going to be in Hawaii for 13 days during the month of
    6·1 answer
  • How many dollars is 52 thousand pennies?
    13·2 answers
  • PLS HELP ASP HURRY BEST ANSWER GETS BRAINLESST AND FOLLOW
    10·1 answer
  • Round to the nearest whole dollar: $9.49
    9·1 answer
  • What can you say about the function that generated the following table of values? O A. the function has no x-intercepts O B. the
    10·1 answer
  • Martin can travel 174 miles in 3 hours. At this rate, how far can he travel in 7 hours?
    15·2 answers
  • If 343* = 494-x, what is the value of x?<br><br> 5/8<br> 8/5<br> 2<br> 8
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!