1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
9

Marcus has 731 books he puts about the same number of books each of nine shelves in a bookcase about how many books are on each

shelf
Mathematics
1 answer:
defon3 years ago
8 0

Answer:

81 books

Step-by-step explanation:

If you divide 731 into 9 you'll get 81.2

so that means you have 2 books left over that wont be on the shelf

so you'll have to round to 81

You might be interested in
Hey can you please help me with this
Tasya [4]

x=-11

Hope this helps :T

8 0
2 years ago
Write an equation (7,-4) and has a slope of m =-6
Ann [662]

Answer:

Step-by-step explanation:

y + 4 = -6(x - 7)

y + 4 = -6x + 42

y = -6x + 38

4 0
3 years ago
2 is subtracted from a number and then the difference is multiplied by 5 the result is 30 find the number
trapecia [35]
Answer is 8 because you divide 30 by 5 then you get 6 and when you get 6 you add 2 and the answer is 8
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gabriel used 1/3 of a litter of milk to make 1/9 of jug of tea
MrRissso [65]
So he used 0.33 L of milk to make 0.11 L of tea
5 0
3 years ago
What does historians need to determine the authenticity of a soure in order to?
jok3333 [9.3K]
Answer: have strong evidence and so people don't think that it is their own biased opinion. plus you can cite things if you have a good source
hope this helps:D

plz give me brainiest
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How many solutions are there to the system of equations graphed below if the lines are parallel
    11·2 answers
  • Four times the sum of x and 6 is equal to 32.<br> what is the algebraic expression?
    6·1 answer
  • You usually buy a 5.4 ounce bottle of lotion. There is a new bottle that says it gives you 20% more free.
    12·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • 4)) Solve for r.<br> 10' = 1,000<br> r=
    10·1 answer
  • Whats the answer to this question?
    10·2 answers
  • Find c.<br> C<br> 6.<br> 8<br> C =<br><br> Please help
    9·1 answer
  • Prove the sum of two rational numbers is rational where a,b,c and,d are integers and b and d cannot be zero
    12·1 answer
  • Write down an equation of the line L
    5·1 answer
  • C is the circumcenter of APQR.<br> PC=3x+7, RC=5x-15, &amp; QC=51-X<br> x=[?]
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!