It’s 28!!, good luck on whatever your doing
Answer:
$490
Step-by-step explanation:
$9800 * 1/20 = $490
9800 * 5% = $490
Answer:
$34.83
Step-by-step explanation:
First convert 3/4 to decimal form: 3/4 = 0.75
Create a proportion using similar rates:
$2.75 / 0.75 lb = x / 9.5 lb
where "x" represents the price of the 9.5 lbs of grapes we need to find.
Solve for x by multiplying both sides by 9.5 lb to isolate x completely
2.75 * 9.5 / 0.75 = x
Therefore x = $34.83