1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
7

Find the unit rate (cost of 1 candy bar) if it costs $2.59 for 4 candy bars.

Mathematics
2 answers:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
7 0
Each candy bar = $2.59 / 4
= $0.65 (to 2 decimal places)
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
5 0
So you do 2.59/4

= 0.6475
round it to 0.65
You might be interested in
How many times greater is 1 kilogram than 1 microgram?
Pani-rosa [81]
Using this table as a reference, you can see the following: A kilogram is 1,000 times<span>larger than one gram (so 1 kilogram = 1,000 grams). A centimeter is </span>100 times<span>smaller than one meter (so 1 meter = 100 centimeters). A dekaliter is </span>10 times<span>larger than one liter (so 1 dekaliter = 10 liters).</span>
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help meee I need this by today please help me hellpppp
Igoryamba
4.
A. 3x + 1.50y the variables are x and y
B. If x = 73 wristbands and 47 buttons then:
3(47) + 1.50(47)
141 + 70.5 = 211.5
There you go!!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The room is a cube with edge length 11 feet including the ceiling in the floor how much surface area must be painted
Xelga [282]
Answer: 726cm squared

Surface area is the area of all the faces added together.

If the area of one face is 11x11=121

Because it is a cube and it has six faces with the same surface area we do 121x6=726 to give us the total surface area.

6 0
2 years ago
What is the symbol of inverse function​
Fudgin [204]
F -1 I think so bhckic
4 0
3 years ago
How many a's do you need to bring up an F​
omeli [17]

Answer:

Typically you have to turn in your projects and assessments to get an A depending your school policies

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hi can you please help me answer this!?
    14·1 answer
  • How to solve x=6y-11 and 3x-2y=-1 by substitution
    13·1 answer
  • 6 1/9+3 1/3 = <br><br> i will give brainlist !!!!!!
    7·1 answer
  • You purchase a $30, nonrefundable ticket to a play at a local theater. Ten minutes into the show you realize that it is not a ve
    5·1 answer
  • What is the length of the shorter base of the Little Trapezoid trail?
    10·1 answer
  • Estimint 697 times 3
    5·1 answer
  • Is there math problems on the app
    5·2 answers
  • ILL BRAINLIEST YOU PLEASE HELP ME
    14·1 answer
  • A farmhouse shelters 16 animals, some are pigs, and some are ducks. Altogether there are 42 legs. How many pigs are there?
    15·1 answer
  • Please help asap giving brainiest and lots of points! this is an easy math/ engineering question if you dont know theres online
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!