1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
12

The sum of two numbers is 30. the first number is 1/5 of the second number. what are the numbers?

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
6 0
Same question
x+y=30
x is 1/5 of y
x=y/5
subsitute
y/5+y=30
multily both sidse by 5
y+5y=150
add
6y=150
divide both sides by 6
y=25
subsitute
x=y/5
x=25/5
x=5
the numbers are 5 and 25

You might be interested in
Solve for x.
olga nikolaevna [1]

Step-by-step explanation:

4.6 -.75 =

? \3 \frac{7}{20}

so x <3 7/20

3 0
3 years ago
Someone help me with my math homework?
Oduvanchick [21]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning. Oregano costs $4 per ounce, and ga
Dovator [93]

Answer:

y = $6

Step-by-step explanation:

In the image below, the table of your question is attached

Based on the information presented in the table.

1 ounce of oregano costs $4

Because there are 4 ounces, this means that

x = 4*($4) = $16

1 ounce of garlic powder $3

Because there are 2 ounces, this means that

y = 2*($3) = $6

Total cost of the ingredients  =  x+y = 22 $

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know this quick! 10 points is Max sorry
Stolb23 [73]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

\frac{5}{6}\cdot \frac{1}{2}=\frac{5}{12}

Multiply top and bottom, on the top we get 5*1 which is 5 and on the bottom we get 6*2 which is 12.

7 0
3 years ago
X/20=4/5 what’s us the Poportion
Elena L [17]

Answer:

For this question, x = 16

Step-by-step explanation:

x/20 = 4/5

if we cross multiply, we will have

x × 5 = 4 × 20

5x = 80

x = 80/5

x = 16

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rico spent $87.00 to go to the movies on Friday night. He spent $25.75 on popcorn and drinks and paid $12.25 for each movie tick
    6·2 answers
  • Your teacher buys a 5 pound bad of Smarties, for $12.50. What is the unit rate for Smarties.
    14·2 answers
  • A bassist and a pianist each wrote songs for their band. The pianist wrote 6 fewer than three times the number of songs that the
    10·1 answer
  • How do you factor these three trinomials?
    10·1 answer
  • Slope: ( -1, 5 ) and ( 2, -3 ).
    10·2 answers
  • Sweater that originally cost $40 is on sale for 10 percent off. What is the amount of the discount? 
    7·1 answer
  • Need answer plz help! No links :(
    12·1 answer
  • What is the confidence interval estimate of the population mean percentage change in the price per share of stock during the fir
    11·1 answer
  • What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see
    5·1 answer
  • In the following exercises, multiply the binomials. Use any method.<br> 249. (6p + 5)(p + 1)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!