1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
2 years ago
8

Which of the following represents a term from 3x^2+8x-10

Mathematics
1 answer:
PilotLPTM [1.2K]2 years ago
8 0

Answer:

3x^2 or 8x

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write 9.74 ×104 in standard notation
IRISSAK [1]
The answer is <span>012.96. Hope this helps!


</span>
4 0
2 years ago
Which table correctly lists the reason to prove Line 1 = line 3 given that AB intersects CD
sesenic [268]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

D

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Line E: 5x + 5y = 40
Marianna [84]

Answer:

The correct answer is d, there are infinitely many solutions.

Step-by-step explanation:

If the variable terms are the same and the constants are the same, the equation has infinitely many solutions.

Ex: 5(3)+5(5)=40                   3+5=8

     5(4)+5(4)=40                   4+4=8

Hope this helps! Brainliest please!

8 0
3 years ago
A number has the same digit inits hundreds place and its hundredths place. how many times greater is the value of the digit in t
lorasvet [3.4K]

Answer:100

Step-by-step explanation: i looked it up

3 0
3 years ago
What is the value of x?
Tom [10]

Answer:

x=21

Step-by-step explanation:

100+3x+x-4=180

100+4x-4=180

96+4x=180

4x=180-96

4x=84

x=21

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is this prism called? if you want to explain it to me also thatd be great (volume and surface area) but I just need to know
    8·1 answer
  • A certain ball is dropped from a height of x feet. It always bounces up to 2/3 x feet. Suppose the ball is dropped from 10 feet
    11·2 answers
  • Hello I need help...!!
    10·2 answers
  • If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.
    14·1 answer
  • Harriet brought 4 pies,which she plans to share with a group of friends.If there is exactly enough to give each member of the gr
    12·1 answer
  • Solve Please- 2(2x+3)=30
    11·2 answers
  • Find the length of an arc of 40° in a circle with an 8 inch radius.
    5·1 answer
  • If a=3 and b=4 then what is b^a QUICK PLEASE
    14·2 answers
  • If three points are coplanar, they are also collinear true or false​
    11·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST TO THE FIRST PERSON
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!