Answer:
$0.09
Step-by-step explanation:
Unit price= total price/ total units
$3.24/ 36oz= $0.09
Answer:
A) 130
Step-by-step explanation:
(2x + 18) + y = 180 <--- Is True
(4x - 14) + y = 180 <--- Is True
(2x + 18) + y = y + (4x - 14)
(2x + 18) = (4x - 14)
2x + 18 = 4x - 14
-2x + 18 = -14
- 18 - 18
-2x = -32
x = 16
2(16) + 18 = 50
4(16) - 14 = 50
180 - 50 = 130
Sydney's age = x
Devaughn's age= 3x
So you get the equation:
x+3x=24
4x=24 (combine like terms)
x=6 (divide both sides by 4)
Vol of prism = area of base * height
= 214*8* 2012 = 3444544 cubic cm