1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
7

On a town map, each unit of the coordinate plane represents 1 mile. Three branches of a bank are located at A(−3, 1), B(1, 4), a

nd C(5, −2). A bank employee drives from Branch A to Branch B and then drives halfway to Branch C before getting stuck in traffic. What is the minimum total distance the employee may have driven before getting stuck in traffic? Round to the nearest tenth of a mile if necessary. The minimum total distance the employee may have driven before getting stuck in traffic is?​
Mathematics
2 answers:
Zepler [3.9K]3 years ago
5 0

Answer: 8.6 miles

Step-by-step explanation:

The distance between Branch A and Branch B is given by the Pythagoras theorem

AB² = (Vertical Distance)² + (Horizontal Distance)²

AB² = (4-1)² + (1 - -3)²

AB² = 3² + 4²

AB² = 9 + 16

AB² = 25

AB = 5

BC² = (Vertical distance)² + (Horizontal distance)²

BC² = (-2 - 4)² + (5-1)²

BC² = (-6)² + (4)²

BC² = 36 + 16

BC² = 52

BC = 7.21

Half way of BC = 7.21 ÷ 2 = 3.6 miles

Total distance travelled from A to B and then halfway from B to C is 3.6+5 = 8.6 miles

hram777 [196]3 years ago
3 0
I think it’s a .............
You might be interested in
Point P is located at (−2, 7), and point R is located at (1, 0). Find the y value for the point Q that is located two over three
irinina [24]

Answer:

  7/3

Step-by-step explanation:

The distances have the ratio ...

  (Q -P) = (2/3)(R -P)

  Q = P +(2/3)R -(2/3)P = (2R +P)/3

  Qy = (2Ry +Py)/3 = (2·0 +7)/3 = 7/3

8 0
3 years ago
GIVING OUT BRAINLIEST!! All sacks of sugar have the same weight. All sacks of flour also have the same weight, but not necessari
Vsevolod [243]

Answer:

flour = 11.5, sugar has to be equal to 2.75 pounds.

Step-by-step explanation:

your 2 inequalities are:

2x + 3y <= 40

y <= 2x + 6

the second equation can be shown as:

-2x + y <= 6

solve the equality portion of these 2 inequalities.

those are the following equations:

2x + 3y = 40

-2x + y = 6

add these equations together and solve for y to get

y = 11.5

that appears to be a break even point.

when y = 11.5, the first inequality is solved as follows:

2x + 3y <= 40

replace y with 11.5 and the inequality becomes:

2x + 34.5 <= 40

solve for x to get

x <= 2.75

when y = 11.5, the second inequality is solved as follows:

-2x + y <= 6

replace y with 11.5 and the inequality becomes:

-2x + 11.5 <= 6

solve for x to get x >= 2.75

this indicates that, when y = 11.5, x has to be equal to 2.75.

both constraints are satisfied.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do kids get suspended from virtual school? and also whats 5-14+0=
andrey2020 [161]

Answer:

-9

Step-by-step explanation:

5 - 14 = -9

-9 + 0 = -9

8 0
4 years ago
Potatoes sell for $.25 per pound at the produce market.Write an equation for the cost c of p pounds of potatoes
morpeh [17]
I hope this helps you



if per pound is $25


how much cost ?


C=25/pounds
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jade used Fraction 3 over 4 yard of fabric to make a scarf. Can she make 2 of these scarves with Fraction 1 and 4 over 5 yards o
goldfiish [28.3K]
The answer is d :) you’re welcome
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How much compound interest will $50,000 earn in 10 years at 3.4% APR compounded yearly, providing no deposits or withdrawals are
    12·2 answers
  • What is the unit price of 8 mugs for $38.32
    13·2 answers
  • I need help on both of those 4 problems
    8·1 answer
  • Helllpppppp it’s due tomorrow plssss
    12·2 answers
  • Help with this please​
    9·1 answer
  • You want to buy some rice. An 8-ounce package costs $2.72. A 12-ounce package costs $4.32. A
    8·1 answer
  • I need help I suck at math
    7·1 answer
  • Answer this for me please!!
    8·1 answer
  • Pls halp me I suck at math
    10·1 answer
  • Best answer gets Brainliest!!!<br> CHOOSE 3!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!