1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elan Coil [88]
3 years ago
5

A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?

Mathematics
2 answers:
TiliK225 [7]3 years ago
8 0
<h3>Answer: 2.10 dollars per pint</h3>

===============================================

Work Shown:

1 pint = 2 cups

8 pints = 16 cups (multiply both sides by 8)

We have an 8 pint bottle costing $16.80, so we can say

8 pints = 16.80 dollars

1 pint = 2.10 dollars (divide both sides by 8)

g100num [7]3 years ago
6 0

Answer:

$2.10

Step-by-step explanation:

2 cups in 1 pint

16 cups= 8 pints

16 cups = 16.80

16.80 divided by 8 = 2.1

You might be interested in
14 b + 9 b – 4 – 12b Help meh pls Xd
trasher [3.6K]

Answer:

Simplify the expression.

11 b − 4

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation for the sum of x and 3 minus 2 is 12
Temka [501]

Answer:

x + (3-2) = 12

Step-by-step explanation:

x + (3-2) = 12

or x + 1 = 12

so x = 11

5 0
2 years ago
PLease help and best gets brainliest.
gizmo_the_mogwai [7]
1) Yes, the relationship in the table is proportional. If, when you've been walking for 10 minutes, you are 1.5 miles away from home, and when you've been walking for 20 minutes, you are 1 mile away from home, and when you've been talking 30 minutes, you are 0.5 miles away from home, then we can see that there is a proportion that happens here. For every 10 minutes you walk, you get 0.5 miles closer to your home.

2) We know that you've been walking 10 minutes already at the start of this problem, and we know that you walk at a steady pace of 0.5 miles every 10 minutes, so we just need to add 0.5 miles to our starting point to get the distance from the school to home, which makes it 2 miles away.

3) An equation representing the distance between the distance from school and time walking could be something like this:

t = 20d

Where t is the amount of time it takes to get home (in this case, t = 40 minutes) and d is the distance you can walk in 10 minutes (in this case, 0.5 miles)

The equation is lame, but that's the best I could do :\
Hope that helped =)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bridget is a sales person. She sold a microwave for $70 and earned 5%commission. How much commission did Bridget earn?
swat32
The answer is $3.50.
6 0
3 years ago
Find the distance from point A to the given line<br> A(2,-1), y=-x+4
BARSIC [14]

Answer:

using distance formula you can solve it

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the correlation coefficient with the following data points: (15,36), (13,22), (12,6), (11,20)?
    13·1 answer
  • How to solve x, for both questions please?
    8·1 answer
  • If LMN is dilated by a scale factor of 0.5, which of the following statements is not true? A. The sides of LMN are congruent to
    7·1 answer
  • Evaluate xy - y if x=6 and y=-5​
    10·1 answer
  • Some factors that affect the rates of change of all reactions
    14·2 answers
  • Explain whether the following statement is true or false
    7·1 answer
  • Help asap ill give brainliest
    14·1 answer
  • Helpppp<br> khan academy
    8·1 answer
  • A. 75.5 meters in 20 seconds
    8·1 answer
  • What is one of the solutions to the following system of equations? y2 x2 = 53 y − x = 5 (−10, −5) (−7, −2) (7, 2) (5, 10).
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!