1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
13

A bike and skate shop rents bikes for $21 per day and pairs of skates for $20 per day. To remain viable, the shop needs to make

at least $362 per day from bike and skate rentals combined.
If they rent twice as many bikes as they do pairs of skates, what is the least number of pairs of skates they need to rent each day to make their minimum?
4
5
6
Mathematics
2 answers:
omeli [17]3 years ago
8 0
Ur answer is 6 (20+20+20+20+20+20+21+21+21+21+21+21+21+21+21+21+21+21=372) and they need at least 362 hope this helps I'm pretty sure this is right sorry if it's wrong but it seems right to me
grandymaker [24]3 years ago
7 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

It is given that a bike and skate shop rents bikes for $21 per day and pairs of skates for $20 per day.

Let x be the number of pairs of skates.

They rent twice as many bikes as they do pairs of skates.

Number of bikes = 2x

Combined rent of x pairs of skates and 2x bikes is

Total=21(2x)+20(x)

Total=42x+20x

Total=62x

The shop needs to make at least $362 per day from bike and skate rentals combined.

Total\geq 362

62x\geq 362

Divide both sides by 62.

x\geq \frac{362}{62}

x\geq 5.84

The value of x greater than 5.84. So the least integer value of x is 6.

Therefore, the least number of pairs of skates they need to rent each day to make their minimum is 6.

You might be interested in
Larquita is writing a book for her job, where she works the same number
ryzh [129]

so what u gotta do in this  add and multiply everything up like monday she worked before and wor and during work, then tuesday she worked twice as much as monday then u gotta add and multiply everythin up, same thing all over again, then you get ur answer, nlow this app is too help you, i helped you, im not goona give ur answer, ur gonna give the answer to ur selfe, now i dont have time rn to answer it and if i did i would help you n answer but u gotta do ur work, have a great daay!

3 0
3 years ago
The inequality 7-2/3x < x-8
romanna [79]
Am going to presume you want it solved.
Please pardon my presumption

7 - (2/3)x < x - 8,    Take all the x to one side of the inequality
-(2/3)x-x <  - 8 -7
-(5/3)x <  - 15    Divide both sides by -5/3  and inequality sign changes

x  >  (-15)/(-5/3)

x >    15  * 3/5        .     5 into 15 is 3.

x  >  3*3

x >    9

8 0
3 years ago
All the boxes in a certain warehouse were arranged in stacks of 12 boxes each, with no boxes left over. After 60 additional boxe
AveGali [126]

Answer:

(1) There were fewer than 110 boxes in the warehouse before the 60 additional boxes arrived. (2) There were fewer than 120 boxes in the warehouse after the 60 additional boxes arrived.

Step-by-step explanation:

Given that all the boxes in a certain warehouse were arranged in stacks of 12 boxes each, with no boxes left over.

This implies that boxes are in multiples of 12

i.e. 12, or 24, or 36 or....

Let us say this as 12m for m an integer

Now additional boxes arrived =60

Total number of boxes now = 12m+60

This when arranged in stacks of 14,nothing left out

Or this is multiple of 14

12m+60 = 14n for some positive integer n.

By trial and error we find that if 60 is to be divided by 14, 24 should be added and 24 is a multiple of 12.

So we say originally 24 boxes were there now 84 boxes there.

Hence both options are right.

(1) There were fewer than 110 boxes in the warehouse before the 60 additional boxes arrived. (2) There were fewer than 120 boxes in the warehouse after the 60 additional boxes arrived.

3 0
2 years ago
In the linear programming graph, where is the feasible region compared with the y = 60 line?
Over [174]
THE ASWER FOR THIS IS B IM SURE OF IT :)
8 0
2 years ago
You had $20 to spend on 3 pencils. after buying them you had $14. How much did each pencil cost?
Darina [25.2K]
You paid 15 cent because 3 divided by 20 is 0.15
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can arithmetic sequences and geometric sequences be identified?
    9·1 answer
  • Find the are of a triangle (picture provided)
    14·2 answers
  • Describe the relationship between religion and government in the Byzantine Empire
    15·1 answer
  • What is the slope of the line on the graph?<br> Enter your answer in the box.
    12·2 answers
  • More than 450 students traveled to a state park for a field trip. The school allowed 6students to travel by car, and the rest tr
    14·1 answer
  • NEED HELP ASAP!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Four different sets of objects contain 2,5,6, and 7 objects, respectively. How many unique combinations can be formed by picking
    7·1 answer
  • Need help please ASAP
    7·1 answer
  • Of 15 possible​ books, you plan to take 6 with you on vacation. How many different collections of 6 books can you​ take?
    13·1 answer
  • I need to find the slope for these two lines if right you’ll get brainlist
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!