1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
9

A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? A. $0.29 B. $0.34 C. $2.93 D

. $3.41
please help me!!!
Mathematics
2 answers:
inn [45]3 years ago
7 0

Answer:

A, 0.29

Step-by-step explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

LUCKY_DIMON [66]3 years ago
4 0

Answer:

A. $0.29

Step-by-step explanation:

16 ounces = $ 4.69

<u><em>Dividing both sides by 16</em></u>

1 ounce = $0.29

You might be interested in
Plssss helppp meeeee​
saw5 [17]

Answer:

the answer should be 152.6 ! just moving the decimal over to the left!!

8 0
2 years ago
Patrick already has 1 plant in his backyard, and he can also grow 1 plant with every seed packet he uses. With 40 seed packets,
sveticcg [70]
41 seed packets you do the math
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that f(x) = x2 and g(x) = + 4/5x2. Which statement best compares the
Sauron [17]

F(x)=x3 and g(7) = 982

<h3>kaoaksksjns</h3>
8 0
2 years ago
Please help I don’t understand this
horrorfan [7]

Answer:

C) 17

Step-by-step explanation:

Using the rule

A^2 + B^2 = C^2

8^2 + 15^2 = x^2

64 + 225 = x^2

x^2 = 289

x= _/-289

x = 17

3 0
2 years ago
What is the GCF of 18 and 36
Lorico [155]

Answer: 18

Step-by-step explanation: Factor of 18 are: 1, 2, 3, 6, 9, 18

Factor of 36 are : 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18, 36

Hope that helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the number of Conference participants decreases by 20% compared to last year, there would be 1760 participants this year. If
    15·2 answers
  • Identify the multiplication property used in the equation 7x2=2x7
    7·1 answer
  • Calculate the area of parallelogram. <br><br>​
    8·2 answers
  • Select Is a Function or Is not a Function to correctly classify each relation.
    9·1 answer
  • Hey could anyone explain how to answer this kind of question? Or just solve and show what you did! Thank you!
    11·1 answer
  • Nathan has R528 available on his credit card account. he wants to buy a music system for R2184. The bank does not allow credit t
    6·1 answer
  • PLEASE HELP IN MATH URGENT..
    5·1 answer
  • Find the Interquartile Range (IQR) of the data set.<br><br> 5, 2, 3, 4, 7, 9, 8, 10, 12, 8, 7
    5·1 answer
  • Find the equation of the line with slope = -8 and passing through (-2,12). Write your equation in the
    15·1 answer
  • Recopier et compléter le tableau suivant
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!