1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
3 years ago
10

Does anyone have all the answers for algebra 1a unit 2 foundational concepts unit test I need them asap!

Mathematics
2 answers:
wel3 years ago
7 0

Answer:

depends on what the questions are...

Step-by-step explanation:

fredd [130]3 years ago
3 0

Answer:

show questions

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is The equation of a vertical line passing through the point (-5,-1)
mihalych1998 [28]
The equation of a vertical line passing through the point (-5,-1) is x = -5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me! Easy question! Please help!
Elena L [17]

Answer:

I am pretty sure that it's C

Step-by-step explanation:

you need to do a^2+b^2=c^2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
For each order pair (x,y) , determine whether it is a solution to the inequality 4x-6y_< - 18
anyanavicka [17]

Solution:

Given:

4x-6y\leq-18

To determine if an ordered pair is a solution, we substitute the x and y-values into the inequality and check if it is true.

Thus,

\begin{gathered} For\text{ the point }(-9,-2) \\ x=-9,y=-2 \\ 4x-6y\leq-18 \\ 4(-9)-6(-2)=-36+12=-24 \\ Since\text{ }-24

\begin{gathered} For\text{ the point }(0,3) \\ x=0,y=3 \\ 4x-6y\leq-18 \\ 4(0)-6(3)=0-18=-18 \\ Since\text{ }-18=-18,\text{ then }(0,3)\text{ is a solution} \end{gathered}

\begin{gathered} For\text{ the point }(5,-3) \\ x=5,y=-3 \\ 4x-6y\leq-18 \\ 4(5)-6(-3)=20+18=38 \\ Since\text{ }38>-18,\text{ then }(5,-3)\text{ is not a solution} \end{gathered}

\begin{gathered} For\text{ the point }(8,5) \\ x=8,y=5 \\ 4x-6y\leq-18 \\ 4(8)-6(5)=32-30=2 \\ Since\text{ }2>-18,\text{ then }(8,5)\text{ is not a solution} \end{gathered}

Therefore, the correct answers are selected as shown below;

7 0
1 year ago
Three cans of tuna costs $1.50. What is the cost of one can of tuna
lord [1]
The cost of one can of tuna is $1.50/3, or $0.50 per can.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Here are the first four terms in an arithmetic sequence.
finlep [7]

Answer:

88

Step By Step

Step-by-step explanation:

An arithmetic sequence is defined as

an=a+d(n-1) where an=nth term, a=initial term, n=term number, and d=common difference

For sequence 1,4,7... a=1 and d=4-1=7-4=3 so

an=1+3(n-1)

an=3n-2, so the 30th term is

an=3(30)-2

an=88

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on this problem!!!
    13·2 answers
  • Find the missing length indicated.
    13·1 answer
  • 150 x $2. =300 and then 300 =5 =305.00
    12·1 answer
  • The following table shows the number of snow days each school district in Mill County had last winter.
    7·2 answers
  • A cruise ship is traveling at a speed of 20 knots. A knot is approximately equal to 1.151 miles per hour. What is the approximat
    12·1 answer
  • iranda is conducting a poll to determine how many students would attend a students-only school dance if one was held. Which samp
    5·1 answer
  • New York City is located about 40˚ north of the equator. If Earth's radius is about 4000 miles, approximately how many miles sou
    15·1 answer
  • What is the interest you will pay if you borrowed $120 at 5% interest for 6 years?
    7·2 answers
  • Help pleaseeeeeghffffffff
    10·2 answers
  • Marry leaves her house at 12:17 pm. Walks to the library, which takes her 14 minutes, and remains there for 3 hours and 27 minut
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!