<span>tan θ is defined as the opposite/adjacent side to the angle in a triangle
in this case you have a triangle which forms from (0,0) to (5,0) and (5,15), with </span><span>θ at (0,0)
-> your x coordinate is the adjacent side, and y the opposite
</span>
<span>tan θ=opposite/adjacent=y/x=15/5=3</span>
Answer:
$0.32/ounce
Step-by-step explanation:
Total cost of Turkey - $26.88
Amount Purchased - 5 pounds 4 ounces
16 ounces in a pound
5 x 16 + 4 = 84

x = $0.32
Answer: B) 3+y+3
This can be simplified to y+6, but the current un-simplified expression has 3 terms.
======================================
Explanation:
Terms are separated by a plus sign. If you had something like 10x-5y, then you would write that as 10x+(-5y) showing that 10x and -5y are the two terms.
Choices A and C, xy and 6y respectively, have one term each. They are considered monomials. Mono = one, nomial = name.
Choice D is the product of the constant 3 and the binomial y+3. Binomials have two terms.
Only choice B has three terms, though we can simplify it down to two terms. I have a feeling your teacher doesn't want you to simplify it.
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Hello : let A(34,12) B(32,48)<span>
the slope is : (YB - YA)/(XB -XA)
(48-12)/(32-34) = 36/-2 = -18
</span>
<span>Enter your answer in the box. [_-18___]</span>