1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ELEN [110]
3 years ago
11

The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the

nearest cent.
Mathematics
2 answers:
ss7ja [257]3 years ago
8 0

Answer:

Cost of 1 padlock = 4 $

Step-by-step explanation:

The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40

Cost of 6 padlocks = 23.40 $

\texttt{Cost of 1 padlock =}\frac{23.40}{6}=3.9\$

Rounding to nearest cent

      Here the the value is 9 after the decimal so increasing the value to the higher cent,

           Cost of 1 padlock = 3.9 $ = 4 $

Cost of 1 padlock = 4 $

Neko [114]3 years ago
5 0
Each padlock is $3.90
You might be interested in
(Picture provided)<br><br> Helppppppp plsss
denpristay [2]

Answer:

100 degrees

Step-by-step explanation:

at first i thought it was a right angle but i looked at the other shape and seen it was a 80 degree angle for B, then i seen C on the same shape, so that just proved what i thought that W was on the other shape because its not a 90 degree right angle, its a bigger angle not as big as C on the other shape, but not a 90 degree angle either, so its 100 degree angle.

3 0
2 years ago
What is the circumference of a circle with a diameter of 20 inches
sergeinik [125]

Answer:

62.8 in

Step-by-step explanation:

Circumfrence=pi x diameter

3.14 x 20=62.8

8 0
3 years ago
Which of the following expressions is a factor of the polynomial x 2 +3/2x-1
Elodia [21]

Answer:

\large \boxed{\sf \ \ \ (x+2)(x-\dfrac{1}{2}) \ \ \ }

Step-by-step explanation:

Hello,

let's solve

x^2+\dfrac{3}{2}x-1=0\\\\ 2x^2+3x-2=0 \ \text{multiply by 2}\\\\\\

\Delta=b^2-4ac=9+4*2*2=9+16=25

There are two solutions

x_1=\dfrac{-3-\sqrt{25}}{4}\\\\x_1=\dfrac{-3-5}{4}\\\\x_1=\dfrac{-8}{4}\\\\\boxed{x_1=-2}

And

x_2=\dfrac{-3+\sqrt{25}}{4}\\\\x_2=\dfrac{-3+5}{4}\\\\x_2=\dfrac{2}{4}\\\\\boxed{x_2=\dfrac{1}{2}}

So we can write

x^2+\dfrac{3}{2}x-1\\\\=(x-x_1)(x-x_2)\\\\=(x+2)(x-\dfrac{1}{2})

Hope this helps.

Do not hesitate if you need further explanation.

Thank you

5 0
3 years ago
What is 240,000 written as a whole number multiplied by a power of 10?
bonufazy [111]

240,000  =  24 x 10⁴

240,000  =  240 x 10³

7 0
3 years ago
I’m doing a map test for math
Katarina [22]

Answer:

good luck

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • M x 5 = 30<br><br> m = ?<br> A) 3 <br> B) 4 <br> C) 5 <br> D) 6 what the answer
    5·2 answers
  • What is 9 to the power of -3
    7·1 answer
  • When is the estimation of products a useful tool?
    8·1 answer
  • Using this graph as a reference, what is the solution for this system of equations?
    12·1 answer
  • The figure shows three lines that intersect at point N.
    9·2 answers
  • Complete the proof of ∆JKL ≅ ∆LMN, by providing the reason for each of the statements below. Reasons MAY be used more than once.
    14·1 answer
  • Brody shops at three different grocery stores. He uses the ads to determine where to buy certain items. The table shows the cost
    11·1 answer
  • What percent of 80 is 16
    11·2 answers
  • Kwame has a budget of $720 for his college class. He buys a laptop for $330 and wants to use the rest to buy
    7·1 answer
  • If Mike has m pencils and Jen has three times as many pencils as Mike, how many more pencils does Jen have?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!