1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
3 years ago
5

Franklin saved money to buy art supplies

Mathematics
1 answer:
Nikolay [14]3 years ago
8 0

<u>Question</u>:

Franklin saved money to buy art supplies. He used 1/5 of his savings to buy brushes. He used 1/2 of his savings to buy paint. What fraction of his savings does he have remaining?

Answer:

Franklin had  \frac{3}{10} of his saving left.

Step-by-step explanation:

Amount used to buy brushes = 1/5

Amount used to buy paint = 1/2

Solution:

Let the remaining amount  be x

then ,

x =  1- (amount used on buying brushes + amount used for buying paints)

x = 1- (\frac{1}{5} + \frac{1}{2})

x = 1- (\frac{2+5}{10})

x = 1- (\frac{7}{10})

x =\frac{10-7}{10}

x =\frac{3}{10}

You might be interested in
On Martin's first stroke, his golf ball traveled 4/5 of the distance to the hole. On his second stroke, the ball traveled 79 met
Sav [38]

Answer:

0.395 kilometre

Step-by-step explanation:

Given:

On Martin's first stroke, his golf ball traveled 4/5 of the distance to the hole.

On his second stroke, the ball traveled 79 meters and went into the hole.

<u>Question asked:</u>

How many kilometres from the hole was Martin when he started?

<u>Solution:</u>

Let distance from Martin starting point to the hole in meters = x

On Martin's first stroke, ball traveled = \frac{4}{5} \ of \ total \ distance\ to\ the\ hole

                                                             =\frac{4}{5} \times x=\frac{4x}{5}

On his second stroke, the ball traveled and went to the hole = 79 meters

Total distance from starting point to the hole = Ball traveled from first stroke + Ball traveled from second stroke

x=\frac{4x}{5} +79\\ \\ Subtracting\ both\ sides\ by \ \frac{4x}{5}\\ \\ x- \frac{4x}{5}= \frac{4x}{5}- \frac{4x}{5}+79\\ \\ \frac{5x-4x}{5} =79\\ \\ By \ cross\ multiplication\\ \\ x=79\times5\\ \\ x=395\ meters

Now, convert it into kilometre:

1000 meter = 1 km

1 meter = \frac{1}{1000}

395 meters = \frac{1}{1000}\times395=0.395\ kilometre

Thus, there are 0.395 kilometre distance from Martin starting point to the hole.

8 0
2 years ago
Explain and answer please throughlly explain. I got 7 with a remainder of 3 halp. I think its .73 idk.
kipiarov [429]

Answer:

H) 0.75

Step-by-step explanation:

4.5 divided by 6 is 0.75

We don't use remainders in algebra for the most part.  We have to do regular division.  I'll try to show it here:

   

   ____._7___5_____________

6 ) 4    .    5     0

    4    .     2

 ____________

    0   .     3    0

    0  .      3    0

  _____________

                      0

7 0
3 years ago
4km in9hr, then 24 km in
Morgarella [4.7K]
If you ran 4km in 9 hours.
Then you'll run 24 km's in.

4km per 9 hours
8km per 18 hours.
12km per 26 hours.
16km per 34 hours.
20km per 40.
24km per 46.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Some people advise that in very cold​ weather, you should keep the gas tank in your car more than half full. Irene​'s car had 6.
artcher [175]

Answer:

Irene spent $33.82 on gas to fill her tank.

I don’t know if im correct

7 0
2 years ago
If y = 5x − 4, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function represented as ordered pairs?
zzz [600]
The answer is not in the choices so ... but the (0,4), (1,1), (2,6)

Hope This Help.

Xd <3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Order from greatest to least 10 over 50) 5 over 10) 2 over 6)
    5·2 answers
  • I’m completely lost can someone help me
    9·2 answers
  • The recommended daily calcium intake for a 20-year-old is 1,000 milligrams (mg). One cup of milk contains 299 mg of calcium and
    9·1 answer
  • Round 5.82-1.76 to the nearest whole number
    8·1 answer
  • Miss Ramirez is making pies to sell at a local farmers market. It cost five dollars to make each pi plus a one time cost of $30
    9·1 answer
  • Tim bought five new baseball trading cards to add to his collection. The next
    9·2 answers
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • What number do we use to replace the (a) a-(-19)= -12
    11·1 answer
  • Pls help me with this ​
    13·1 answer
  • Please help me out ?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!